Sirky hoďte do vody, rozpuštěná síra pomůže s hnojením pokojových rostlin

Pokud se vašim pokojovým rostlinám nedaří, zkuste je povzbudit hnojivem připraveným z hrstky docela obyčejných sirek.

Sirky hoďte do vody, rozpuštěná síra pomůže s hnojením všech pokojových rostlin i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Je to zvláštní myšlenka, že? Jak by mohla obyčejná zápalka pozitivně ovlivnit růst rostlin? Odpověď se skrývá v jejím chemickém složení, které obsahuje pozoruhodné množství sulfidu fosforu, chlorečnanu draselného a v menší míře i oxidu hořečnatého a železitého, jak podrobně informuje web NašeZahrada.

Jak zápalky pomáhají rostlinám

Tato směs živin vrací do půdy důležité prvky, posiluje rostliny a zároveň je chrání před různými škůdci. Pro pokojovky je důležitý zejména fosfor, který hraje klíčovou roli při vývoji květů a následně i plodů.

Ochrana mladých sazenic

Použití zápalek je zvláště výhodné i pro mladé sazenice plodové zeleniny, jako jsou papriky, okurky a rajčata, které brzy osídlí nejednu domácnost. Tyto jemné a křehké rostliny jsou obzvláště náchylné k výskytu škůdců a také na houbové patogeny. Síra uvolňovaná ze zápalek působí jako přirozený ochranný prostředek a poskytuje jim bezpečí v těchto kritických počátečních fázích růstu.

Naše babičky věděly, proč na záhonech používat zápalky. Ochrání cibuli před hnilobou a škůdci

Metody aplikace sirek

K použití zápalek v péči o rostliny lze přistupovat několika způsoby. Jedna z metod zahrnuje vložení deseti až dvaceti zápalek do substrátu rostliny hlavičkami dolů, přičemž je třeba zajistit, aby byly zakryty půdou. To doporučuje třeba web iReceptář. Optimální umístění je uprostřed mezi stonkem rostliny a okrajem květináče, přičemž je třeba dbát na to, aby se nenacházely příliš blízko ke kmínku rostliny, aby nedošlo k poškození rostlinných pletiv.

Pro ty, kteří pěstují své zelené společníky ve větších nádobách, se jako vhodnější postup jeví přidat do výsadbové jámy před zakrytím vrstvou zeminy několik dalších zápalek, které zajistí dobré rozložení živin (a ty se prakticky ihned dostanou až ke kořenům),“ radí zahradník Libor N. Z Hostomele, který na zápalky nedá dopustit. A pokud chcete využít tyto pomocníky spíše na zahradě, podrobně o tom psali Chalupáři-Zahrádkáři zde.

Hnojení rostlin kvasinkami iZdroj fotografie: Pexels
Sirky v sobě ukrývají mnoho užitečných látek. Ty lze skvěle využít třeba při hnojení rostlin – a to především těch pokojových

Vytvořte si tekuté hnojivo

Další inovativní přístup spočívá v rozpuštění hlaviček zápalek ve vodě, čímž vznikne tekuté hnojivo vhodné pro všechny druhy rostlin. Tenhle způsobu používám já. Stačí v 500 ml vody nechat vylouhovat 15 až 20 zápalek, vše naředit na 10 litrů a použít jako hnojivo. Tato metoda nejenže recykluje zápalky, ale také poskytuje zeleni jemnou a rovnoměrně rozloženou dávku těch správných živin.

Zajímavým způsobem pěstování rostlin je také hydroponie

Jak své pokojové rostliny chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články