Jak skladovat kořenovou zeleninu a brambory, aby vydržely až do jara? Obejdete se i bez chladného sklepa

                   

Přetékají vám záhony bramborami a kořenovou zeleninou? Pak se postarejte o to, abyste podobnou hojnost zažívali i během zimy, kdy je podobných plodin všeobecně nedostatek. Poradíte si i bez sklepa, a přitom se budete ještě v březnu těšit z báječně šťavnatých okopanin a zeleniny. Inspirujte se tipy, které praktikovaly naše babičky, jež neměly k dispozici moderní vymoženosti v podobě mrazáku nebo klimatizovaného sklepa.

Kde skladovat brambory

Máme-li něčeho hodně, míváme tendenci to uložit do chladu. Ovšem skladování brambor v lednici opravdu není dobrý nápad. Nízké teploty totiž hlízám nesvědčí. Rychle sládnou, což našim chuťovým buňkám právě neprospívá. A kde je tedy mít? Pamatujte si, že brambory je vždy nutné skladovat při té správné teplotě. Ta by se měla pohybovat okolo hodnoty +2 °C. Důležitá je i správná vlhkost na úrovni 80-90%.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ideálním místem pro skladování brambor je tedy rozhodně sklep. Doporučujeme je uložit v dřevěných bednách, opatřených dostatečně velkými větracími otvory. Více beden položte na palety a to alespoň 10-15 cm od studených stěn. Tento malý trik zabrání jejich zvlhnutí a pozdějšímu namrznutí okopanin. Nezapomeňte také jednou nebo dvakrát za zimu bedny prohlédnout, a odstranit z nich všechny shnilé a naklíčené brambory.

Jak uskladnit brambory bez sklepa

Brambory je také možné uložit bez jakékoliv újmy na balkoně. V takovém případě je však přikryjte teplými ručníky nebo přikrývkami. Ty účinně zabrání zamrznutí i nechtěnému přehřátí vlivem slunečního záření. Po sklizni však brambory ihned neuskladňujte, místo toho nechte svou úrodu asi dva až tři týdny vydýchat a oschnout na dobře provzdušněném místě. A nikdy ji nemíchejte s jinou zeleninou a ovocem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výjimku tvoří pouze červená řepa, ta totiž dokáže absorbovat přebytečnou vlhkost ze vzduchu a tím brambory ochrání před hnilobou a plísněmi. A jaký trik použít na to, aby vám brambory během skladování příliš brzy neklíčily? Pomozte si jablky – do každé bedny vložte dvě nebo tři čerstvé plody a budete mít vystaráno. Nezapomeňte je však pravidelně měnit. A to i při skladování brambor na balkoně.

Co ovlivňuje kvalitu skladování brambor

Jak jsme si už řekli, důležitá je zejména ta správná vlhkost a teplota. Totéž však platí i pro kořenovou zeleninu. Naše babičky ji ukládaly do písku, ovšem mnohem účinnější je krecht. Jde o hlubokou jámu přímo v záhonku (nebo kdekoliv jinde). Její dno stačí pokrýt slámou, následně vložit zeleninu určenou k uskladnění (brambory vždy ukládejte zvlášť) a nahoře ji částečně zasypat slámou nebo zeminou. Zelenina tu vydrží celou zimu.

Některé druhy kořenové zeleniny lze nechat na záhonku až do jara. Podívejte se na to, jak vypadá sklizeň v zimě
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články