Med je velmi bohatý na nejrůznější prospěšné látky. Především obsahuje vitamíny C, B1, B2, B3, B5, B6, B7 a známou kyselinu listovou, které má dospělý organismus většinou nedostatek. Nachází se v něm také minerály jako vápník, draslík, mangan, sodík, hořčík, měď, železo a fosfor a samozřejmě také enzymy, které mají v našem těle baktericidní účinek. A podobně je na tom i skořice, uvádí Judith Marcin, M.D.
Prospěšné spojení medu a skořice
Obě tyto látky jsou známé svými antibakteriálními a antiseptickými účinky. Zevně je lze použít kupříkladu k hojení ran nebo tišení bolesti, ovšem uplatní se i při léčbě popálenin a ke zmírnění svědění. Vnitřně se pak doporučují kupříkladu při vážném onemocnění slinivky a žlučníku, ale pomohou i se střevními záněty, zácpou, revmatickými obtížemi nebo s migrénami a anémií. A nejlépe fungují, pokud si je dopřejete zároveň.
Jak připravit skořicový med
Někdo si míchá skořici a med před každou konzumací, ovšem mnohem jednodušší je dát tyto dvě suroviny jednoduše dohromady v tom správném poměru. Ale pozor, není skořice jako skořice. Mezi tou cejlonskou a kassií (čínskou) je velký rozdíl. Pokud může, vsaďte raději na tu cejlonskou. Má více účinných látek a je bez jakékoli pachuti nebo přílišné ostrosti chuti. A v jakém poměru tyto dvě suroviny smíchat?
- 2 čajové lžičky medu,
- 1 čajová lžička mleté skořice.
Jak se skořicový med užívá
Připravte si dostatečně velkou zásobu skořicového medu a dopřávejte si ho dvakrát denně. Jednoduše vždy vypijte šálek teplé vody, ve které jste rozmíchali jednu lžičku skořicového medu. Samozřejmě si ho také můžete přidat do čaje nebo třeba do jogurtu nebo do smoothie, to záleží jen na vás. Pokud budete tento domácí lék užívat pravidelně alespoň měsíc, uvidíte, že se vaše obtíže zmírní, nebo dokonce brzy odezní.
Další účinky skořicového medu
Pravidelná konzumace tohoto pomocníka mimo jiné zlepšuje zdraví trávicího systému. Skořice z této dvojice velmi efektivně zmírňuje nevolnost, ale pomáhá i při nadýmání nebo třeba na špatné trávení. Med pak účinně ničí škodlivé bakterie a celkově tak obnovuje rovnováhu našeho trávicího systému. Je také opravdu snadno stravitelný. A směs medu a skořice rovněž posiluje imunitní systém.
Na hubnutí i na snížení cukru v krvi
Med je přírodní zdroj cukru, takže bychom to s ním samozřejmě neměli přehánět. Ovšem spojení medu a skořice je v dlouhodobém horizontu skvělé pro dosažení vyrovnané hladiny cukru v krvi. A to není jeho jediným přínosem. Med dodává buňkám energii, kterou nezbytně potřebují k životu, a skořice pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi v těch správných hodnotách. Tím zároveň předchází pocitům hladu a pomáhá při hubnutí.
Obranyschopnost a zdraví ústní dutiny
Med může při pravidelné konzumaci redukovat zubní plak nejméně o 35 %. A pokud k tomu připočítáme i mikrobiální vlastnosti skořice, získáme opravdu dokonalý lék na prevenci onemocnění dásní. Med i skořice v sobě obsahují velmi silné antioxidanty. Právě u nich bylo prokázáno, že značně napomáhají lidskému imunitnímu systému. Jestliže máte silnou obranyschopnost, můžete se snáze vyhýbat nachlazení a chřipce.
Na infekce močových cest a alergii
Infekce močových cest postihují zejména ženy, ale kombinace medu a skořice od těchto obtíží poskytuje dokonalou úlevu. Med má již mnohokrát zmíněný přirozený antibakteriální účinek a skořice je velmi efektivním prostředkem v boji proti škodlivým bakteriím. A uplatní se i jako prevence. A jak je to s alergií? Med a skořice snižují její příznaky a zároveň posilují imunitní systém, čímž nám poskytují další podporu v boji proti alergiím.
Skořicový med na nachlazení
Antibakteriální vlastnosti skořice a medu se nejlépe uplatní právě v tomto období. Uklidňují a zklidňují hrdlo a pomáhají tak od bolestí v krku. Posilují rovněž náš těžce zkoušený imunitní systém a snižují zánět kdekoliv v těle. Med i skořice jsou totiž známé nejenom svými protizánětlivými účinky, ale také antioxidanty, které pomáhají zmírňovat problémy a příznaky související s chronickým zánětem.
Zmírnění nadýmání a lepší trávení
Je známo, že konzumace medu a skořice zmírňuje nadýmání, ale myslete na to, že by se měly užívat před jídlem. Med rozhýbává trávení a skořice pomáhá předcházet hromadění škodlivých bakterií. Ale pozor – pokud trpíte pálením žáhy, začněte pro začátek s polovičním množstvím a teprve později přidávejte. Tuto kombinaci si můžete dopřát také jako skvělý čaj. Skořicový med vložte do teplé vody, zamíchejte a popíjejte ho po doušcích.
Vyzkoušíte také účinky skořicového medu, na který nedaly dopustit už naše babičky?