Aby vám v koupelně nenadělal vrásky vodní kámen, vsaďte na účinného pomocníka, který si s ním poradí – a co zbude můžete vypít.
Vodní kámen, který se často usazuje na vodovodních bateriích, je výsledkem usazenin z tvrdé vody. Vysoká koncentrace minerálních látek, jako je sodík, vápník a draslík, vede k jejich hromadění na povrchu baterie, což jí dodává opravdu nehezký vzhled (a navíc mohou tyto usazeniny také ovlivňovat její funkčnost, jak potvrzuje web InStory).
Využití síly jablečného džusu
Jablečná šťáva je skutečně velmi účinným prostředkem proti usazování vodního kamene. Pektiny v ní obsažené totiž slouží jako silný prostředek proti usazeninám. Postup zahrnuje několik jednoduchých kroků – podrobně nám je popsala čtenářka Klára M. z Plzně, která nám tento nápad zaslala na redakční e-mail.
- Jablečnou šťávu nalijte na povrch kohoutku a hadříkem vše po pár minutách otřete.
- Uvidíte, že vodní kámen doslova odpadne.
- V případě, že jablečnou šťávu nemáte k dispozici, můžete použít i tu grapefruitovou nebo z citronu.
Zvýšení účinnosti: Soda a ocet
Jedlá soda slouží také jako účinné řešení pro změkčení tvrdé vody, jak potvrzuje web iReceptář. Její použití rozptýlí uhličitan vápenatý ve vodě, čímž zabrání tvorbě vodního kamene (což se vám bude hodit například při praní prádla – ne nadarmo na tuhle ingredienci nedám při praní dopustit). Naopak ocet působí skvěle na rozpouštění již existujících usazenin.
Boj s vodním kamenem ve sprše
V případě odnímatelných sprchových hlavic však můžete vsadit i na další účinnou techniku. Jednoduše postupujte podle následujících kroků:
- Naplňte velkou nádobu octem v takovém množství, aby byla sprchová hlavice zcela ponořena.
- Ocet zahřejte a dbejte na to, aby nebyl ani vařící, ani studený.
- Ponořte sprchovou hlavici do teplého octa přibližně na tři čtvrtě hodiny.
- Pokud usazeniny přetrvávají, postup opakujte.
- K odstranění odolných usazenin na povrchu sprchové hlavice poté použijte starý zubní kartáček, na menší štěrbiny pak vezměte párátko.
- Poté sprchovou hlavici důkladně opláchněte vodou a znovu ji připevněte na původní místo.
Nezáleží na tom, jaký druh octa použijete – hodit se vám bude kterýkoli, který zrovna budete mít po ruce. Jen pozor na ten červený nebo jinak výrazně zabarvený v případě, že ho chcete použít na bílou sanitu. Mohl by na ní zanechat skvrny. Chalupáři-Zahrádkáři také poradili, jak zničit vodní kámen v útrobách sprchy nebo jak mohou při údržbě koupelny pomoci silonky.