Vápník tvoří podstatnou část slepičího vejce – a není tedy divu, že ho musí mít ve své stravě opravdu dostatek, aby dobře snášely.
Chovatelé, kteří se zabývají chovem drůbeže, se neustále snaží u svých slepic zvyšovat snášku vajec. Tu však ovlivňuje hned několik faktorů, včetně úrovně stresu, věku, plemene, zdravotního stavu, světelných podmínek, způsobů péče a dokonce i ročního období, jak informuje web Ferty. Na úlohu vápníku ve stravě se však často zapomíná.
Výběr plemene je důležitý
Slepice lze v podstatě rozdělit do tří kategorií: na ty chované pro maso, okrasné účely a schopnost hojně snášet vejce. Informovaný výběr plemene slepic pro chov je proto pro optimální produkci vajec klíčový. Při správné péči vám pak mohou specializovaná plemena snášet až 250 vajec ročně – samozřejmě od jedné slepice. Musí však mít ve stravě dostatek bílkovin, jak Chalupáři-Zahrádkáři také podrobně informovali. A pozor dejte i na jedovaté rostliny.
Krmný režim a jak na něj
Pro správný vývoj slepic je nezbytné zavést strukturovaný režim krmení a vyváženou stravu, radí web AAzdraví. Nedodržení tohoto pravidla může mít negativní dopad na produkci vajec. „Denní výživa drůbeže by měla obsahovat tuky, bílkoviny, sacharidy a různé vitamíny. Vyvážená strava a správná výživa významně přispívají ke zvýšení produkce vajec. Ta nevhodná naopak vede ke snížení užitkovosti a zvýšení nákladů na krmivo,“ zdůrazňuje Michal K. z Ludgeřovic. A přidává i další konkrétní rady.
„ Základní krmivo by mělo sestávat z ječmene, pšenice, kukuřičných škvarků a ovsa. Přípustné je míchání několika zrnin a přidávání čisté vody nebo mléka. Kromě toho lze do krmiva přidávat i další doplňky, jako jsou například otruby. Směs by však vždy měla obsahovat 50 % pšenice, protože hraje zásadní roli při zvyšování produkce vajec díky obsahu bílkovin a vitaminů B a E. Spoléhat se pouze na obiloviny však nestačí; do krmiva je nutné zařadit také kořenovou zeleninu, sůl, zeleninu, fosfor a vápník, třeba prostřednictvím doplňků.“
Podmínky osvětlení a proč je řešit
Delší doba denního světla má u slepic pozitivní vliv na četnost snášení vajec. Proto je třeba zajistit v zimních měsících dostatečné osvětlení. K tomuto účelu lze použít speciální lampy s denním světlem. Doba svícení by však neměla přesáhnout 14 hodin denně, protože slepice potřebují odpočinek, aby se udržely v kondici.