Slepice budou snášet 2x tolik, do stravy jim přimíchejte vařenou zeleninu a otruby

Snáška vajec v zimních měsících tradičně klesá. Chcete-li tomu zabránit, vylepšete slepičí jídelníček o vitamíny a zateplete kurník.

Aby slepice nesly a byly zdravé, potřebují vyváženou stravu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Zima představuje náročné období nejen pro nás, ale i slepice. Ačkoliv jde o poměrně odolná zvířata, nízké teploty a kratší dny nejsou nic, co by je obzvlášť těšilo. Není tedy nic neobvyklého, že touto dobou klesá snáška – slepičí organismus většinu energie investuje do zahřívání a také si musí odpočinout. Zimní měsíce se proto snažím slepičkám co nejvíce zpříjemnit – zvýšenou pozornost věnuji hlavně hygieně kurníku a vyváženému jídelníčku.

V kurníku nesmí být vlhko a průvan

Slepice rozhodně nejsou z cukru a nízké teploty je jen tak nezaskočí. Pokud však chcete, aby zima neměla velký vliv na velikost snášky, nesmí teplota v kurníku klesat pod 14 °C. Kromě zateplení pomůže teplo ve slepičím příbytku udržet silná vrstva vhodné podestýlky – dřevěných hoblin nebo slámy. Víc než nízké teploty slepičkám uškodí průvan a také nadměrné vlhko. Ani v zimě proto nezapomínejte kurník pravidelně uklízet a větrat – vlhkost v něm by se měla pohybovat okolo 60 %, upozorňuje web iReceptář.

Pokud zrovna nepanují třeskuté mrazy (více než deset stupňů pod nulou), nemusíte se bát slepice pustit na volný výběh. Pokud bude ale země pokrytá sněhem, nejspíš raději zůstanou v kurníku. Já své holky v zimě pouštím do prázdného skleníku – je tu sucho, mohou si tu spokojeně hrabat a občas sezobnout zimující larvy hmyzu. Na jaře navíc budu mít půdu ve skleníku přehrabanou a pohnojenou slepičím trusem.

Slepice v zimě potřebují obohatit stravu o vitamíny, vhodná je například vařená zelenina iZdroj fotografie: Pxhere
Slepice v zimě potřebují obohatit stravu o vitamíny, vhodná je například vařená zelenina

Slepice v zimě potřebují vyvážený jídelníček

Obrovský vliv na zdravotní stav slepic a velikost snášky má krmení. Tomu, jak by měla vyvážená strava vypadat, jsme se na webu Chalupáři-Zahrádkáři již věnovali. V zimě slepice nemají možnost zobat trávu, semínka, žížaly nebo hmyz, proto jim jejich jídelníček musíte obohatit vy. „Holkám v zimě vařím brambory a mrkev, které míchám s otrubami,“ podělila se o radu čtenářka Karolína T. z Břeclavi. Do krmné směsi se také vyplatí přimíchat více kukuřičné drti, která je skvělým zdrojem energie.

Slepice potřebují i v zimě neustálý přístup k čerstvé vodě. To může být docela výzva, panují-li větší mrazy a voda zamrzá. Zabránit tomu dokáží ohřívací podložky pod pítka, pokud je ale nemáte v kurníku kde zapojit, nezbývá vám, než vodu pravidelně kontrolovat a vyměňovat. Já v zimním období do vody také přidávám speciální vitamínové směsi nebo prolisovaný stroužek česneku, který podpoří slepičí imunitu.

Proč mají skořápky vajec různé barvy: Rozlišovat je nemusíte, jsou úplně stejná

Ochraňte před mrazem slepičí hřebínky

Zimní mrazy mohou mít za následek to, že slepicím začnou namrzat hřebeny a laloky, varuje web BHWT. To má vliv i na spokojenost slepic a tedy i následnou snášku. Tímto problémem mohou trpět například slepičky plemene leghorn, které mají velké a převislé hřebínky. Chcete-li své svěřenkyně před takovou nepříjemností ochránit, namažte jim je mastným krémem. Mně se osvědčila obyčejná vazelína.

Čím krmit slepice v zimě

Jak přilepšujete slepicím v zimě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články