Jak se navždy zbavit slimáků: Na jaře stačí prohrabat půdu a zničit jejich vejce

Slimáci představují největšího strašáka všech pěstitelů a zahrádkářů. Zbavte se jich jednou pro vždy, teď je vhodná chvíle.

Plzák španělský i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Asi největšího přirozeného nepřítele každého zahrádkáře představují slimáci. Přestože si ještě před pár lety nepamatuji, že by jich bylo tolik, zdá se mi, že několik posledních sezón řeším pouze je. A je to opravdový souboj. Ač jsou mi bytostně nepříjemní, nemůžu je přece nechat, aby mi zničili úrodu, kterou s láskou opečovávám už od semínek. Naštěstí ale existuje několik způsobů, jak na ně vyzrát. Zkuste je také.

Plzák španělský okupuje zahrady

Nejčastěji se objevující plzák španělský dorůstá do délky až 12 cm a velmi rychle se množí. Zatímco většina lidí má radost z mírné zimy, jim, bohužel, toto počasí naprosto vyhovuje, říká web iPrima. Můžete proti nim zbrojit například kávovou sedlinou, jak radili Chalupáři-Zahrádkáři, případně zkusit i jiné čistě přírodní suroviny. S nimi má pozitivní zkušenost například naše čtenářka, paní Mariana L. z Čelákovic: „Za mě nejlépe funguje sůl, která je rozežere a také miska s pivem, které jim moc chutná.“

Pokud na ničení solí nemáte žaludek, můžete je v kyblíku zalít vodou. Slimáky je možné sbírat ručně a buď je likvidovat, nebo nosit daleko od svého bydliště, uvádí web iDnes. Co si ale budeme povídat, je to práce zdlouhavá a příliš nepřispívá jejich celkovému úbytku.

Jak se zbavit všech slimáků

Dejte slimákům sbohem: Odežene je kus mědi, pochytá je droždí a popel

Postarejte se o jejich vejce

Na podzim slimáci kladou svá vejce a hledají pro ně co možná nejbezpečnější útočiště. Mezi velmi vhodná se řadí všemožné skuliny v dlažbě, ve dřevě či zahradním nábytku, pod plachtami, ale i pod keři a listím. Veškeré potenciální místa si vytipujte a na jaře si dejte tu práci s jejich vysbíráním. Je dobré půdu prohrábnout a hledat asi 2 mm velké žluté, bílé či průhledné kuličky. Právě ty představují nebezpečí.

Listí a hrábě iZdroj fotografie: Pixabay
Slimáci hledají úkryt pro svá vejce na podzim

Zbavte se jich a užijte si sezónu bez slimáků a hlavně, neokousanou a vzhlednou zeleninu, kterou pěstujete. Chcete-li mít o slimáky postaráno bez práce, doporučují Chalupáři-Zahrádkáři pořízení indických běžců, kteří se jimi živí.

Jaká je vaše vychytávka na slimáky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články