Mocné a levné hnojivo z odpadu pro všechny rostliny. Uplatnění najde na celé zahradě a podporuje bujné kvetení

                   

Banán je perfektním hnojením pro všechny rostliny. Obsahuje totiž celou řadu živin. Kromě draslíku, který je pro vývoj zeleně nejdůležitější, v něm najdeme také hořčík, fosfor, sodík, vápník a mnoho dalších minerálů. A není bez zajímavosti, že banánová dužina nabídne rostlinám (a samozřejmě i lidem) co do výživy prakticky stejné látky jako slupka.

Jak použít banánovou slupku jako hnojivo

Chcete-li použít celou banánovou slupku pro hnojení zahrady a ušetřit si tak práci, vysušte ji úplně na slunci a poté najemno umelte v mlýnku na kávu. Prášek uskladněte v dobře uzavíratelné nádobě v chladu a temnu a v době hnojení přidejte do každého květináče nebo ke každé rostlině na záhonku malou špetku a dobře promíchejte se zemí. Toto hnojení lze aplikovat několikrát za měsíc. Banánová slupka se rychle rozloží a začne vyživovat rostlinu.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Existuje však i jednodušší způsob. Stačí vzít čerstvou slupku, nakrájet ji na menší kousky a zahrabat k rostlinám. Zakrytí substrátem však musí být důkladné, jinak může přilákat mušky octomilky. A pokud chcete rostliny rozmnožit, můžete zasadit zvolený řízek do kousku banánu a zahrabat ho do země – rychleji zakoření, protože v tomto případě banán zapůsobí i jako přírodní stimulant růstu.

Tekuté banánové hnojivo

A připravit si lze i tekutou výživu. A jak na ni? 2 banánové slupky se zalijí 300 až 400 ml odstáté (nejlépe dešťové) vody. Roztok se nechá odstát jeden den, přecedí se a poté zředí vodou v poměru 1:5. Poté se jako zálivka hodí jak pro pokojové květiny, tak i pro zahradní plodiny. Zbytky slupek lze použít k přímému hnojení (stačí je nastříhat a zahrabat do substrátu).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další využití banánu pro rostliny

Listy svých rostlin můžete otírat od prachu čistou banánovou slupkou (samozřejmě její spodní stranou). Tímto způsobem je vyživíte a zároveň se na nich bude usazovat méně prachu a zůstanou krásné a lesklé. Toto ošetření se nejlépe hodí pro rostliny interiérové, ale uplatníte ho i na balkoně nebo terase.

Na jaká přírodní hnojiva nedáte dopustit vy?

Naučte se také, jak používat kávovou sedlinu jako hnojivo. I ona je odpadem, který může vašim rostlinám prospět

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články