Mnoho moderních praček má funkci samočištění, která je dokáže udržet v perfektní kondici. Bohužel ne všichni uživatelé vědí, že tato funkce existuje.
Pokud se pračka pravidelně nekontroluje, může se v ní hromadit špína, plíseň a zbytky pracích prostředků – to mi radila už moje maminka. Pračka potom páchne, a navíc se v ní množí plísně a bakterie, což rozhodně není něco, co byste chtěli na svém čerstvě vypraném prádle mít. Skvělou prevencí je právě program samočištění.
Aktivace samočisticího režimu
Možná patříte mezi šťastlivce, kteří mají takový program přímo uveden na ovládacím kolečku nebo displeji. V takovém případě ho stačí jednou do měsíce jednoduše zapnout a nechat pračku, ať si s veškerou špínou a čištěním poradí sama, jak radí web Mr.Rooter. Ale pokud na svém spotřebiči nic takového nevidíte, nezoufejte. Je dost možné, že tuto funkci také máte – jen není na první pohled patrná.
Ovšem můžete ji aktivovat. Začněte tím, že na ovládacím panelu pračky najdete dvě tlačítka: „Intenzivní praní“ a „Bez pomačkání“ (nebo podobné názvy podle modelu vašeho spotřebiče). Tato tlačítka jsou obvykle označena symbolem hvězdičky.
- Obě tlačítka podržte současně po dobu asi 2-3 sekund.
- Sledujte signál na displeji: Po úspěšné aktivaci samočištění se na displeji objeví nový indikátor.
- Stisknutím tlačítka „Start“ pak už jen proces samočištění jednoduše spustíte.
A co je na tom nejlepší? Do pračky nemusíte dávat žádný prášek ani nic podobného. Samočisticí programy jsou totiž navrženy tak, aby se sama účinně vyčistila pouze pomocí vody a vysoké teploty.
Výhody režimu samočištění
Režim samočištění je podle webu Haier jednoduchý a opravdu se vyplatí používat ho alespoň jednou do měsíce. Může totiž pomoci hned s několika problémy.
- Zabraňuje růstu plísní
- Odstraňuje zbytky pracího prostředku
- Odstraňuje pachy
Další tipy pro údržbu pračky
Výdrž své pračky však můžete prodloužit i tím, že se o ni dobře postaráte opravdu po každém pracím cyklu. Nejdůležitější body této péče nám shrnul prodavač v oddělení elektra pan Lukáš K. z Olomouce.
„Po každém praní nechte dvířka otevřená, aby se buben vyvětral a gumová těsnění vysušila. Jednou měsíčně také zkontrolujte vypouštěcí hadici a filtr. Mohou se v nich hromadit žmolky, vlasy a nečistoty a ty vám dokážou v tom nejhorším případě spotřebič zcela ucpat. A to už se pak bez servisu neobejde.“ A Chalupáři-Zahrádkáři dodávají, že mokré oblečení by uvnitř nemělo zůstat více než hodinu. I to totiž pračce škodí.