Spáry mezi dlaždičkami se budou jen lesknout, zařídí to peroxid s octem

Aby vaše koupelna vypadala zase jako nová, měli byste se postarat o své dlaždičky – díky inovativní metodě vyčistíte spáry bez námahy.

Jak vyčistit koupelnu s pomocí peroxidu vodíku na dlouho i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedním z nejnáročnějších aspektů úklidu v domácnosti je udržování čistoty spár mezi dlaždicemi. V těchto úzkých prostorech se hromadí nečistoty a špína, které bývá opravdu obtížné odstranit (mnoho hospodyněk se proto uchyluje k metodě zubního kartáčku, kterou často stráví i desítky minut). Se správným přístupem a přísadami je však možné dosáhnout zářivě čistých spár mezi dlaždicemi jednoduše a bez námahy.

Síla peroxidu a octa

Peroxid vodíku a ocet jsou dva silné čisticí prostředky, které v kombinaci s dalšími domácími přísadami dokážou zajistit, že spáry dlaždic budou vypadat jako nové.

  • Tekuté mýdlo: 2 polévkové lžíce
  • Horká voda: 0,5 litru
  • Jedlá soda: 2 polévkové lžíce
  • Peroxid vodíku: 2 polévkové lžíce
  • Ocet: 2 polévkové lžíce

Smíchejte všechny ingredience a směs naneste houbičkou mezi spáry dlaždic. Nechte působit 5 až 10 minut. Poté podlahu vyčistěte jako obvykle. Pro prodloužení čistoty potřete suché spáry svíčkou nebo jiným voskem (web AkčníCeny například doporučuje vosk pro auta) a vysušte fénem. Tato metoda zajistí, že spáry zůstanou čisté po delší dobu.

Triky pro rychlejší úklid udělají i z obyčejné houbičky multifunkční iZdroj fotografie: Depositphotos / ArnoldReinhold / Creative Commons / CC BY-SA
Houbičku na nádobí můžete rozpůlit napůl, abyste ušetřili a zároveň se dostali na těžce dostupná místa. Je to velmi jednoduchý trik

Citronová šťáva také pomůže

Citron, známý svými výjimečnými antibakteriálními vlastnostmi, je prospěšný i pro čištění různých povrchů v domácnosti. Navíc po skončení úklidu zanechává v místnosti svěží a čistou vůni, která přetrvává ještě dlouho po čištění. Jak ho použít?

  • Vymačkejte citron a namočte do jeho šťávy houbičku.
  • Houbičkou jemně potřete spáry dlaždic.
  • Otřete vlhkým hadříkem a spáry budou ihned čistší.
Plíseň ze spárů dlaždic zmizí cobydup, chce to trik s jedlou sodu

Čistá spárovací hmota mezi dlaždicemi bez větší námahy. Pomocnou ruku podá odmašťovač

Ocet a prací prostředek

Další tip nám poslala čtenářka Denisa K. z Lochotína. „Smíchejte ocet a prací prostředek stejným dílem a směs naneste na spáry dlaždic. Nechte ji působit asi 10 minut, poté ji vydrhněte houbou nebo zubním kartáčkem a opláchněte horkou vodou.“ Mně tahle metoda přijde zajímavá a prací prášek místnost také krásně provoní – určitě to tedy vyzkouším. Ale vyzkoušet můžete i samotný ocet – podrobný postup Chalupáři-Zahrádkáři zveřejnili nedávno. A vsadit lze i na levnou, ale velmi účinnou citronovou šťávu.

Peroxid vodíku s octem může být použit k vyčištění a vybělení spár mezi dlaždičkami – a přitom to není vůbec těžké. iZdroj fotografie: Depositphotos
Peroxid vodíku s octem může být použit k vyčištění a vybělení spár mezi dlaždičkami – a přitom to není vůbec těžké

Web iReceptář zase radí na spáry použít parní čistič, který nevyžaduje použití žádných dalších chemikálií. Přirozená síla horké páry si účinně poradí se špínou a nečistotami a vy je už pak jen jednoduše setřete třeba hadříkem.

S vyčištěním spár vám pomůže i WC čistič

Jak udržujete svou koupelnu v plném lesku vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články