Tyto nechtěné součásti brambor obvykle vyhazujeme. Je to však škoda – pokud se správně upraví, mohou vaší zahradě prospět.
Oblíbený lilek brambor, též brambor obecný či také jiným jménem brambor hlíznatý (Solanum tuberosum), je na zahradách pěstován velmi často. Jde o chutnou přílohu k jídlům, která jako bonus obsahuje cenný komplex vitamínů a stopových prvků. Ovšem brambory lze využít opravdu celé – a to včetně jejich nejedlých částí.
Hnojivo z klíčků od brambor
Tyto hlíznaté plodiny obsahují mnoho cenných látek. Jde například o vitamín C a vitamíny skupiny B. Z důležitých stopových prvků a minerálů tu pak najdete měď, sodík, draslík, hořčík, vápník, fosfor, železo a jód. A nechybí ani kyselina listová a další látky, které mohou značně prospět rostlinám. Najdete je jak v bramborách, tak v i bramborových klíčcích. Ano – v těch, které lidé konzumovat nemohou.
Navíc obsahují i látky, které napomáhají klíčení a růstu rostlin, jako hnojivo jsou tedy nepřekonatelné. A co si s nimi počít? Potřebovat budete:
- 300 gramů bramborových klíčků
- a 2 litry vody.
Klíčky naložte přes noc do teplé vody. Ráno vše sceďte – získáte olejovitou a zakalenou tekutinu, kterou můžete okamžitě použít jako zálivku pro jakékoliv rostliny. Dodržte jen potřebné ředění vodou v poměru 1:6.
Využít lze i bramborové slupky
Zálivka založená na základu z bramborových slupek je považována za jednu z nejoblíbenějších a nejúčinnějších „lidových“ metod hnojení vůbec, protože velmi dobře podporuje růst a vývoj rostlin, stimuluje kvetení a také prodlužuje jeho trvání. Bramborové slupky jsou totiž vynikajícími biostimulanty.
Mimo jiné obsahují mnoho vitamínů a dalších látek nezbytných pro rostliny. Jde například o draslík, fosfor, hořčík, železo a zinek. Ale zapomínat nelze ani na vysoký obsah glukózy a škrobu, které zahradní zeleni rovněž prospívají – slouží totiž jako zásobárna energie pro dny, kdy mají nedostatek slunečního svitu.
Hnojivo z bramborových slupek
A jak toto hnojivo připravit? Bramborové slupky stačí jen zalít vodou a nechat přes noc vylouhovat. Hotové hnojivo se pak ředí v poměru 1:2. Ovšem je možné vzít i slupky z dobře omytých brambor a jednoduše je nasušit. Tím si hnojivo uchováte i na horší časy. Usušené slupky pak jednoduše umelte v mlýnku na maso nebo v mlýnku na kávu.
Při výsadbě pak přimíchejte tento prášek k rostlinám, a to v množství 1 až 2 polévkových lžic na jeden exemplář. Nakonec zeminu důkladně zalijte. Ale nebojte se, je téměř nemožné rostliny tímto prostředkem přehnojit. Jde totiž o přirozený zdroj živin. Stejně byste to však s jeho aplikací pro jistotu neměli přehánět.