Šperky získají ztracený lesk, pomůže jim k tomu soda s prostředkem na nádobí

Smíchejte teplou vodu, sůl, soda bikarbonu a kapku tekutého prostředku na mytí nádobí v poměru 1:1:1:1. Šperky získají ztracený lesk.

Jak vyčistit stříbrné šperky domácími prostředky – budou jako nové i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ať už jde o třpytivé zlato, klidné stříbro nebo lesklý lesk perel – šperky se stávají nositeli příběhů, vzpomínek a někdy i odkazu mnoha generací. To vše však na nich neodmyslitelně zanechává stopy. Jak tedy docílit, aby vypadaly zase jako nové?

Vše zvládnete i doma

Proces obnovy ztraceného lesku vašich milovaných šperků naštěstí nevyžaduje služby profesionálního klenotníka ani použití drsných chemikálií. Místo toho se spolehněte na jemný a účinný lektvar, který snadno připravíte z ingrediencí, které najdete doma. Jde o směs jedlé sody, prostředku na mytí nádobí a teplé vody. Ty společně vytváří účinný, ale šetrný roztok, který vdechne život i těm opravdu silně zašlým pokladům. Co budete potřebovat?

  • 1 polévková lžíce kamenné soli
  • 1 polévková lžíce jedlé sody
  • 1 polévková lžíce prostředku na mytí nádobí
  • 250 ml čisté vody
  • Hliníková fólie

Začněte zahříváním vody, dokud není horká na dotek. Dno vhodné mísy vyložte hliníkovou fólií a vodu do ní nalijte. V této tekuté lázni pak rozpusťte sůl, jedlou sodu a prostředek na mytí nádobí a své zlaté a stříbrné šperky do misky ponořte. Nechte je 10 minut odpočívat, a poté je opláchněte čistou vodou a osušte je papírovou utěrkou. Budou jako nové – sami jsme to vyzkoušeli a celý postup můžeme bez obav doporučit.

Domácí vyčištění stříbra a šperků navrátí jejích původní lesk a vzhled

Kdy sůl a saponát nepoužívat

Tato metoda se hodí pro širokou škálu šperků, ale některé druhy (například rhodiované stříbro nebo kousky s drahými kameny vyžadují jemnější dotek). Pro ně jsou podle webu SeniorClub bezpečnou alternativou specializované suché ubrousky, které koupíte ve zlatnictví. Tyto dvouvrstvé utěrky vhodné pro čištění i leštění zajišťují, že se ani těm nejcitlivějším modelům zaručeně nic nestane. A vydrží vám opravdu na dlouho.

Sůl a soda bikarbona smíchané s prostředkem na nádobí mohou být účinným způsobem, jak obnovit ztracený lesk u šperků. iZdroj fotografie: Freepik
Sůl a soda bikarbona smíchané s prostředkem na nádobí mohou být účinným způsobem, jak obnovit ztracený lesk u šperků

Oživení lesku perel

Perlám po babičce, které jsou často nezaslouženě kvůli svému sníženému lesku odsunuty do stínu šperkovnice, lze také navrátit jejich někdejší lesk – s tím zase radí web BydleníSnů. Pomůže vám pár kapek mýdla rozpuštěného ve vodě. Perly do tohoto roztoku na 5 minut namočte, a pak je pečlivě vyčistěte a vyleštěte dosucha. „Tenhle postup mi poradila moje známá a opravdu funguje,“ potvrdila nám v e-mailu i naše věrná čtenářka Romana T. z Třebše. Chalupáři-Zahrádkáři se v minulosti věnovali i metodě čištění docela obyčejným kuchyňským octem.

Jak si správně čistit brýle? I to je velmi jednoduché

Jak čistíte své staré šperky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články