Řada lidí netuší, kolik pracího prášku by se mělo správně dávat do pračky a obvykle ho naměří zbytečně moc. To však prádlu neprospívá.
Klasické české pořekadlo „Čím víc, tím líp“ v případě pracího prášku rozhodně neplatí. Naopak. Pokud ho dáte do pračky příliš mnoho, budete mít prádlo zaprané. Ovšem nedostatečné množství zase nebude mít žádoucí čisticí účinek. A jak tedy tento spor rozseknout? Musíte se zaměřit na několik důležitých faktorů a podle nich zvolit optimální postup praní prádla i dávkování pracího prostředku.
Kolik prášku dát do pračky
Dávkování je ve skutečnosti obvykle velmi jednoduché. Stačí si vzít k ruce jednoduchou pomůcku – polévkovou lžíci. Všeobecně lze říci, že na 1 kilogram oblečení (v suchém stavu) budete potřebovat asi jednu polévkovou lžíci pracího prášku. Pokud je oblečení silně znečištěné, pak dávku zdvojnásobte. Pouze u prostředků silně koncentrovaných upravte dávkování podle potřeby. A pokud máte tvrdou vodu, přidejte vždy ještě asi půl lžíce navíc.
Jak na čisté prádlo
Aby se prádlo dokonale vypralo, je důležité jej před praním roztřídit podle druhu materiálu a také stupně špinavosti. Syntetické materiály perte do 40 °C, některé dokonce jen do 30 °C. Jinak hrozí nevratné přelámání vláken, takže prádlo bude už navždy pomačkané. Materiál se také může srazit nebo zdeformovat, proto se vždy řiďte doporučením výrobce.
Některé jemné látky je nutno prát v ruce, pokud na ně pračka nemá příslušný program. U bavlněného a lněného oblečení nehrozí tolik poškození vyšší teplotou, a proto ji volíme podle toho, jak je prádlo ušpiněné, zda je ho jen potřeba osvěžit, nebo důkladně zbavit znečištění. Nižší teplota nejen šetří energii, ale také prodlužuje životnost prádla. Rozhodně tedy neplatí, že nejvyšší teplota je vždycky nejlepší.
Jakou nastavit teplotu při praní
Na běžně zašpiněné prádlo stačí tedy 40 °C, pokud jsou na něm ale skvrny, je lépe prát s předpírkou a přidat na teplotě, případně zvolit program na skvrny, pokud jej pračka má, anebo nějaký odstraňovač skvrn. Na trhu jich je velké množství, někdy si ale vystačíte i s domácími pomocníky, například solí na červené víno, či citrónovou šťávou nebo kyselinou na ovocné skvrny.
Krev je dobré vyprat nejdříve studenou vodou s přídavkem mýdla. U většiny druhů špíny pomůže před praním namočení alespoň na půl hodiny. A to ve vodě se sodou, která ji změkčí. Takovýchto rad podle našich babiček lze nalézt mnoho. Záleží na tom, zda si raději koupíte průmyslový čistič nebo se rozhodnete šetřit přírodu.
Tipy pro lepší praní
Aby se prádlo důkladně vypralo, nepřeplňujte pračku. Většina programů má doporučené množství v kilogramech, řiďte se jím. A samozřejmě je potřeba zvolit kvalitní prášek na praní. Tím šetříte nejen prádlo, ale také energii a v neposlední řadě pračku.