Sprchová hlavice se může zašpinit od vápenatých usazenin během pouhého jednoho roku. Nejmenší otvory jsou ucpané vápencem a vodní trysky tak nemají možnost pracovat tak, jak mají. Jak tedy nejrychleji odstranit usazeniny a vyčistit sprchovou hlavici.
Nečistoty mohou vést až k vážným poruchám
Jednou z možností, jak vyčistit hlavici, může být malý hřebík nebo špendlík a můžete s ním vyčistit ucpané otvory. Existuje ale lepší metoda.
Soli vápníku a hořčíku v tvrdé vodě se ukládají na všech sanitárních zařízení. Tvoří bělavou vrstvu vápence a tím se také baterie nebo sprchové hlavice ničí. V některých případech se jedná pouze o nevzhlednost, ale může to vést až k poruchám v pračkách nebo ohřívačích vody.
Přitom vápenné usazeniny nejsou nejhorší problém, který v domácnosti může být. Kyselina citronová je v domácnosti velkým pomocníkem. Bylo již několikrát dokázáno, že pomáhá odstraňovat vodní kámen. Stačí tedy jen namočit sprchovou hlavici do vody, kam nasypete kyselinu citronové. Je ale důležité ji odpojit od hadice. Většina otvorů v hlavici bude ucpaná vápencem.
Některé konstrukce se dají snadno uvolnit, ale u jiných hlavic budete muset odšroubovat centrální zástrčku. Pod ní bude šroub, který spojuje kryt stěny s jeho tělem. Možná budete potřebovat klíč, který ale můžete nahradit kleštěmi s dlouhými hroty nebo nůžkami.
Stačí vám poté jen 80 gramů kyseliny citronové, smíchejte ji s horkou vodou. Víko od sprchy vložte do vody a v případě potřeby ještě horkou vodu přidejte.
Poté stačí jen hadici připojit ke sprše
Víko od sprchy nechte ve vodě s kyselinou asi 30-60 minut. Poté otvory zkontrolujte, jestli se usazeniny opravdu odstranily. Nemusíte ji pak ani otírat hadříkem, stačí ji jen připojit k hadici a můžete se znovu sprchovat.
Použít můžete také octový roztok, který dáte do plastového sáčku a do něj vložíte hlavici. Nechte působit dvě hodiny a poté umyjte teplou vodou.