Tajemství velké úrody rajčat spočívá především v jejich prostřihávání. Zaměřte pozornost na tuto nezbytnou péči a sklízejte v létě velké a šťavnaté plody po kýblech.
Bez dobrých životních podmínek si bohatou úrodu rajčat neužijete. Aby byla vaše sklizeň co největší, musíte jim dopřát tu nejlepší péči. K tomu patří také správná údržba a prostřihávání keře. Zabraňte zbytečnému plýtvání zdrojů živin a jejich energie a nasměrujte ji k tvorbě plodů. Takto si budete moci vychutnat opravdu velkou úrodu.
Zastavte růst keře
V teplejších oblastech mohou rajčata strávit tři až čtyři měsíce tvorbou kořenového systému a nadzemní zelené hmoty. V našich podmínkách je však léto mnohem kratší, a takový luxus těmto plodinám dopřát nemůžete. Z toho důvodu je potřeba jejich růst regulovat a keř správnými způsoby formovat. Jen tak budou mít dostatek času pro tvorbu a dozrání velkých a chutných plodů.
Co je potřeba odstranit
V každém případě byste na keřích neměli ponechávat poškozené, nemocné nebo napadené výhonky. Z nich se mohou nemoci, houbové choroby nebo plísně snadno přenést na zbytek rostliny nebo další keře v jejich blízkosti. Tyto výhonky odstraňujte vždy jako první. Používejte k tomu výhradně ostré a čisté nástroje, abyste zabránili vzniku infekce a rána se po řezu snadno zacelila.
Jak tvarovat keře rajčat
Jedním ze základních principů je ponechat na keři vždy jen jeden hlavní výhonek. Jakmile jeden z několika vykvete, odstraňte zbývající opatrně v místě, kde se spojují. Odstřihněte také všechny větvičky, které rostou pod úhlem 45° mezi hlavním a vedlejším výhonkem. Měli byste to stihnout dříve, než dorostou délky 5 cm, protože do té doby jsou tenké a slabé a je možné je jednoduše odtrhnout rukama nebo odstřihnout nůžkami
Kdy keře prostřihávat
První tvarování keře byste měli provést zhruba po dvou týdnech od přesazení sazenic do země. Poté pokračujte v pravidelných časových intervalech 10 až 14 dní. Takto budete mít keř neustále pod kontrolou a vyhnete se jeho zarůstání. Pravidelně se zbavujte také nízkých výhonků. Ty zpravidla neplodí, ale lákají škůdce a bývají náchylnější ke vzniku nemocí a plísní.
Pokud je na nějakém místě keř příliš zarostlý, odstraňte přebytečné výhonky i listy, aby mezi zbylými mohl snadno proudit vzduch i světlo. Jakmile rajčata dorostou do plné výšky, odstřihněte vrcholky větviček, které ještě nekvetou. Nad vrchním květem ponechte jen jeden list, zbytek větvičky odřízněte. Zpravidla tyto rostliny dorůstají do výška 180 až 200 cm a nasazují 3 až 6 květenství, poté se jejich růst přirozeně zastavuje.