Starou vanu nevyhazovat, na zahradě z ní lze vytvořit krásné jezírko s vodopádem

Dekorací na zahradě není nikdy dost. Pokud jsou navíc funkční, dokážou přinést spoustu radosti. Jednu takovou si vyrobíte ze staré vany.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Máte doma starou vanu? Pak se ujistěte se, že nemá nikde žádné výrazné praskliny nebo poškození. Drobné nedokonalosti lze často utěsnit, ale strukturálně nesoudržnou vanu na tenhle malý projekt použít nelze, jak zdůrazňuje web VeseléBydlení. Ovšem pokud je všechno v pořádku, nestojí už vaší nové zahradní dekoraci nic v cestě.

Jak udělat z vany jezírko

Z vany odstraňte všechny staré vodovodní armatury, baterie nebo trubky. Utěsněte přepadové otvory a všechny ostatní otvory vodotěsným silikonem tak, abyste zabránili úniku vody. Nyní je třeba popřemýšlet o tom, kam ji na zahradě umístit. Určitě vyberte místo, na které dopadá sluneční světlo jen po část dne. Sluneční úpal by totiž nejspíše podporoval nežádoucí růst řas.

Co se zahradním jezírkem? Vysaďte si do něj malé hejno rybek

Následně vykopejte jámu o něco větší než vana. Tím získáte prostor pro její umístění a vyrovnání i pro vytvoření přirozeně vypadajících okrajů. Na dno jámy nasypte písek, který vanu stabilizuje a teprve poté ji vložte dovnitř.

Jak na vytvoření vodopádu

Vodopád samozřejmě není povinným prvek, ale krásu vašeho jezírka rozhodně zvýrazní a jako bonus i zlepší cirkulaci a provzdušňování vody, čímž přispěje ke zdravějšímu vodnímu prostředí. Pro stavbu vodopádu použijte kameny, cihly nebo podobné materiály a rozmístěte je na jednom konci vany. Do vany nainstalujte ponorné čerpadlo a pomocí hadice jej připojte k horní části konstrukce vodopádu. Zajistěte, aby byl snadno přístupné – nikdy totiž nevíte, kdy bude zapotřebí ho opravit, jak radí web Nápady-Návody.

Jezírko zahrada iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud máte rádi různé DIY projekty, určitě byste si měli sehnat starou vanu. S trochou šikovnosti jí totiž proměníte na úchvatnou dekoraci

A teď už zbývá vše jen dotáhnout do konce. Pomocí kamenů zakryjte okraj vany a začleňte ji do tak do krajiny. Na dno vany pak doporučuji nasypat oblázky, které vytvoří přirozenější dno jezírka. A vysadit můžete i některé nenáročné rostliny. A pokud zrovna starou vanu nemáte, pak to zkuste se starou pneumatikou. Návod přinesli Chalupáři-Zahrádkáři již dříve.

Další zajímavý návod na výrobu jednoduchého zahradního jezírka ze staré vany

Jaké dekorace máte na své zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články