Šťavnatá úroda velkých rajčat v roce 2023: Pomůže pár vaječných skořápek

Rajčata jsou plodinou náročnou na živiny. Potřebný vápník jim dodáte jednoduše v podobě hnojiva z vaječných skořápek.

Oblíbené hnojivo pro rajčata i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Úrodu rajčat ovlivňuje celá řada faktorů. Základní podmínky, které je třeba keříkům dopřát, aby dobře plodily, jsou slunečné stanoviště a půda bohatá na živiny. I v případě, že vše splníte na jedničku, je ovšem záhodno rajčata během vegetace přihnojovat. K tomu se hodí jak předem připravená hnojiva ze zahradnictví, tak i ta domácí výroby. Základem jednoho z nich je kuchyňský odpad – rajčata popostrčí v růstu vaječné skořápky.

Bez vápníku nedají rajčata ani ránu

Jedním ze základních prvků, které rajčata (i jiné druhy lilkovité zeleniny) potřebují ke zdárnému růstu, je vápník. Pokud ho mají nedostatek, hrozí jim choroba s názvem nekróza. Na špičkách rajčat se začnou objevovat tmavě šedé až černé skvrny. Živiny můžete rostlinám doplnit buď ve formě speciálního hnojiva s obsahem vápníku nebo tím podomácku vyrobeným z drcených vaječných skořápek, které jím jsou doslova nabité.

Použijte skořápky při výsadbě

Ideální je použít vaječné skořápky již ve chvíli, kdy budete sazenice rajčat vysazovat na stálé místo, například do skleníku. Skořápky nechte zcela uschnout a poté je rozdrťte na co nejmenší kousky nebo je rovnou rozemelte na prášek. Připravte si důlky, do nichž budete rajčata sázet, a do každého z nich vsypte čajovou lžičku vaječného prášku. Sazenice zasaďte co nejhlouběji, klidně až po lístky, lodyha pustí kořeny po celé délce v zemi. Vlivem vlhka se živiny začnou uvolňovat do půdy a rajčatům nebude hrozit nedostatek vápníku.

Jak na opylení rajčat iZdroj fotografie: Depositphotos

Rajčata potřebují vápník stále

Skořápkové hnojivo nemusíte používat jen při samotné výsadbě, klidně ho rajčatům (ale i paprikám a jiným lilkovitým plodinám) dopřejte i později. Vaječnou drť můžete jednoduše nasypat okolo rostlin a zapracovat lehce do země. Vyrobit se dá i zálivka nabitá vápníkem. Skořápky zalejte ve vhodné nádobě vroucí vodou a nechte je několik hodin louhovat. Nechte roztok zcela vychladnout a ještě zřeďte stejným množstvím vody. Teprve poté rajčata zalejte.

Jak pečovat o rajčata po přesazení do skleníku.

Jakými přírodními prostředky hnojíte rajčata vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články