Pár stroužků do záchodové mísy a je po problému: Pohltí pachy, navíc má antibakteriální účinky

Česnek je vynikajícím přírodním pomocníkem pro dezinfekci prakticky jakýchkoliv povrchů. Naučte se ho používat při úklidu toalety.

i Zdroj fotografie: Ser Amantio di Nicolao / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Česnek obsahuje několik sloučenin, které mají dezinfekční vlastnosti. Mezi tyto sloučeniny patří především allicin, který má antibakteriální a antifungální vlastnosti a může pomoci bojovat proti bakteriím a plísním. Kromě allicinu obsahuje česnek také další sloučeniny, jako jsou allylmethyldisulfid a allylcystein, jež jsou odpovědné za mnoho jeho zdravotních přínosů a účinků. Patří mezi ně například snížení krevního tlaku, podpora imunitního systému a snížení rizika vzniku srdečních chorob. A jak tyto vlastnosti použít při úklidu toalety?

Proč vhazovat česnek do toalety

Celkově lze říci, že česnek obsahuje několik dezinfekčních složek, které mohou pomoci bojovat proti bakteriím a plísním, a přispět tak k udržení zdraví a hygieny. Použití česneku při přírodním čištění toalety proto může být účinným (a samozřejmě po všech stránkách také přírodním způsobem), jak z vašeho WC odstranit všechny nepříjemné zápachy a bakterie. Bohatě postačí, pokud vhodíte stroužek česneku na noc do toalety a ráno ho spláchnete.

Jak vyčistit toaletu důkladně

Pokud však chcete účinnější dezinfekci, můžete vyzkoušet ještě jiný postup.

  • Nakrájejte 3 až 4 stroužky česneku na malé kousky a dejte je do mixéru.
  • Přidejte 2 šálky vody a mixujte, dokud nezískáte hladkou pastu.
  • Nalijte pastu do toalety (důkladně ji rozprostřete po stěnách) a nechte ji působit po dobu 10 až 15 minut.
  • Po uplynutí stanovené použijte záchodovou štětku, abyste dobře vyčistili vnitřek WC mísy.
  • Nakonec vše spláchněte vodou, abyste odstranili veškeré zbytky česnekové pasty.
  • Podle potřeby použijte osvěžovač vzduchu.

Česnek má antibakteriální vlastnosti a dokáže bojovat proti zápachu, který se může z toalety šířit. Použití tohoto přírodního čističe může být také levnou alternativou k běžné WC chemii. Rozhodně se tedy vyplatí ho vyzkoušet, stejně jako čištění WC jedlou sodou.

Proč vhazovat stroužek česneku do toalety iZdroj fotografie: Kagor / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Použít lze i obyčejnou sůl

Ovšem toaletu je možné dezinfikovat i solí. I v tomto případě je celý postup opravdu jednoduchý. Nejprve vyčistěte vnitřek toalety běžným toaletním čistidlem (pokud není toaleta příliš znečištěná, lze tento krok vynechat) a opláchněte vodou. Poté nasypte do toalety asi 1/2 šálku soli. Přidejte 1/2 šálku bílého octa a nechte směs působit asi 20 až 30 minut. Po uplynutí tohoto času použijte záchodovou štětku, s jejíž pomocí snadno odstraníte veškeré zbytky soli a octa. Nakonec vše spláchněte vodou.

A proč používat právě tohoto kuchyňského pomocníka? Sůl má skvělé dezinfekční vlastnosti a může vám pomoci odstranit z toalety bakterie i nepříjemné pachy. Octová kyselina pak také pomáhá skvěle dezinfikovat vaše WC a odstraňovat veškeré zbytky nečistot a usazenin. A použití tohoto přírodního čističe je samozřejmě také velmi levnou alternativou k běžným toaletním čističům.

Jak svou toaletu dezinfikujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články