Suché listí je na zahradě nenahraditelné, poslouží jako perfektní mulč

Nezacházejte se shrabaným listím jako s bezcenným odpadem, můžete z něj vytvořit skvělý mulč. Rostliny ochrání a vyživí je.

Chyby při zimním zakrývání zahrad i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Barevné padající listí je nezaměnitelným symbolem podzimu. V minulosti bylo běžnou praxí jeho pálení na zahradě, ale to se nyní nedoporučuje kvůli obavám o životní prostředí a možným pokutám. Místo toho je načase uvědomit si skutečnou hodnotu suchého listí a prozkoumat, jak ho lze na zahradě skvěle využít.

Mnohostranné využití suchého listí

Suché listí je neuvěřitelně všestranné a má na zahradě několik praktických využití, jak potvrzuje web Woodland Trust. Zvláště cenné je jako mulč. Použití suchého listí jako mulče nabízí řadu výhod, mezi něž patří např:

  • Zadržování vlhkosti: Mulčování suchým listím vytváří ochrannou bariéru, která pomáhá zadržovat půdní vlhkost a zabraňuje jejímu příliš rychlému odpařování. To je podle webu Almanac důležité zejména v suchých zimních měsících.
  • Potlačení plevele: Vrstva suchého listí může bránit růstu plevele tím, že blokuje sluneční světlo, čímž snižuje potřebu neustálého pletí.
  • Regulace teploty: „Mulčování působí jako izolace a pomáhá regulovat teplotu půdy. V zimě poskytuje ochranu před mrazem, zatímco v létě zabraňuje přehřátí půdy,“ přidává k tématu pan Radil P. z Bílčic.
  • Obohacení o živiny: Rozkladem suchých listů se do půdy dostává organická hmota, která ji obohacuje o důležité živiny. Tato organická hmota je cenným zdrojem potravy pro užitečné půdní mikroorganismy.

Vytváření listového kompostu

Jedním z nejefektivnějších způsobů využití suchého listí na zahradě je jeho přeměna na listový kompost, známý také jako listový humus. Kompost z listí je organický materiál bohatý na živiny, který zlepšuje kvalitu půdy a poskytuje řadu výhod pro růst rostlin. A jak ho vytvářím já? Návod je jednoduchý.

Pokud spadané listí použijte správně, dodáte zahradě cenné živiny a skvěle provzdušníte půdu iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud spadané listí použijte správně, dodáte zahradě cenné živiny a skvěle provzdušníte půdu
  • Nasbírejte suché listí, nejlépe po dešti, když je mírně vlhké. Suché listy se lépe zpracovávají a rozkládají.
  • Listí nadrťte na menší kousky – použijte třeba sekačku na trávu nebo drtič listí. Tím se urychlí proces rozkladu.
  • V kompostu vytvářejte střídavě vrstvy drceného listí a zeminy nebo kompostu. Vrstvy by měly být silné asi 20 cm.
  • Na každou vrstvu listí přidejte tenkou vrstvu dobře shnilého hnoje nebo kompostu, abyste směsi dodali potřebné živiny.
  • Po každé vrstvě hromadu důkladně zalijte a poté ji zakryjte plachtou nebo igelitovou fólií, abyste ji udrželi vlhkou a ochránili ji před silnými dešti.
  • Každých několik týdnů hromadu kompostu obracejte, abyste zajistili rovnoměrný rozklad a provzdušnění. Podle potřeby přidávejte vodu, abyste udrželi vlhkost.
  • Kompost z listí se obvykle rozkládá asi šest měsíců až rok, než se plně rozloží a získá tmavou, drobivou a zemitou vůni. Když této fáze dosáhne, je připraven k použití na zahradě. Skvěle se hodí i jako výživa pro pokojové rostliny, což jsme v redakci Chalupáři-Zahrádkáři také otestovali.
  • O něco rychlejší je kompostování v plastových pytlích, jak jsme na také Chalupáři-Zahrádkáři informovali.

Jak využíváte spadané listí na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články