Babička mi poradila, abych do vody na mytí podlahy dala hrst soli: Vytírání bez ní už nemá žádný smysl

Pokud nevíte, jak pečovat o podlahu, aby na ní nebyly šmouhy a matné skvrny, inspirujte se radami našich babiček. Milovaly sůl.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Creative Commons
                   

Někdy jsou ty nejjednodušší postupy, používané při úklidu, zároveň těmi nejefektivnějšími. A platí to i při vytírání podlah. Pokud totiž do vody na podlahy přidáte sůl jakožto nepostradatelnou ingredienci, uvidíte, že si značně polepšíte.

Vytírání začněte úklidem

Ovšem samotnému vytírání by měla předcházet ještě jedna činnost. Podlahy totiž vyžadují pravidelné zametání nebo luxování. Částečky prachu a písku, které se na nich usazují, totiž mohou jejich povrch poškrábat. Kvůli malým škrábancům začne do jejich nitra pronikat vlhkost, která způsobí, že podlaha ztratí lesk a materiál se poškodí. Zametání je samozřejmě možné nahradit i luxováním.

Vytírání podlahy krok za krokem

Nejdůležitějším pravidlem při vytírání podlahy je pomalý postup. Jednorázové rozlití malého množství tekutiny na povrch způsobí, že nic nezateče, kam nemá, a podlaha navíc rychle uschne. Zvláště u plovoucích podlah je toto pravidlo velmi důležité. Jinak značně nahromaděná voda rychle pronikat hluboko do spár mezi panely a pod jejich nosné desky. To dříve nebo později povede k jejich vyboulení a bobtnání.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud tedy chcete tyto podlahy vyčistit, je třeba množství použité vody omezit na minimum. Než se do toho pustíte, nezapomeňte ji vysát, jak jsme již předeslali dříve – prach ji může poškrábat. Poté podlahu vytřete jen čistou vodou bez přidání saponátů. Do této vody se však naopak vyplatí přidat sůl (dvě lžíce na kyblík stačí). Na použití úklidových prostředků je čas až při druhém vytírání. Tehdy totiž působí nejúčinněji.

Jak na skvrny na podlaze

Čím vyčistit podlahy tak, aby se leskly a nepřekvapily nás nehezkými šmouhami? Využít můžete samozřejmě řadu komerčních přípravků, ale stojí za to také vyzkoušet domácí prostředky. Například pokud jsou na podlaze mastné skvrny nebo bojujete se vznikem šmouh, lze oba problémy vyřešit solí (2 polévkové lžíce na kbelík vody).

Sůl lze nahradit i sodou nebo nepěnivým prostředkem na nádobí. Chcete-li mít podlahu opravdu lesklou, pak použijte 2 polévkové lžíce octa na 5 litrů vody. Příjemnou vůni pak vašemu úklidu dodají libovolné esenciální oleje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zašlé podlahy obnoví sůl

Jestliže se potýkáte s čištěním podlah, které už něco zažily, budete na ně muset trochu přitlačit. A to doslova. Připravte si proto vysoce koncentrovaný solný roztok. Jak na něj? Vezměte si k ruce jedlou sodu a kuchyňskou sůl v poměru 1: 2.

Obě tyto látky poté rozpusťte je ve vodě. Poté tímto roztokem vyčistěte všechna špinavá místa v kuchyni a obklady. Ovšem myslete na to, že při práci se solným roztokem byste vždy měli nosit ochranné rukavice, protože je-li sůl hodně koncentrovaná, snadno naleptá kůži.

Jaké podlahy solí neošetřovat

Pokud máte doma povrchy z mramoru nebo ze žuly, pak je rozhodně neošetřujte solným roztokem. Mohly by se poškodit. A pamatujte si, že u všech ostatních typů podlah je vždy lepší zředit sůl v horké vodě a tou vytírat. Úplně se v ní totiž rozpustí a na povrchu podlahy nezanechá žádné šmouhy ani skvrny.

Jaké triky používáte při vytírání podlah vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články