Okna jsou v bytě místem, kudy v zimě utíká nejvíce tepla. Stačí ale změnit jejich přítlak a na energiích ušetříte více, než byste čekali.
S přicházející zimou tradičně obměňujeme garderobu a měníme pneumatiky u auta. Zapomínat by se nemělo ale ani na okna v našich bytech a domech. Přesvědčila jsem se, že díky přenastavení na zimní režim a pořádné pravidelné údržbě dokážu omezit jejich zamlžování a s ním hrozící výskyt nebezpečných plísní, ale hlavně ušetřit nemalý peníz za vytápění.
Jak u okna funguje letní a zimní režim
Výdaje ze ohřev domu nezávisí pouze na tom, jak nastavíte topení, ale také na oknech. Většina těch plastových má totiž dva režimy – letní a zimní. Jak jejich název vypovídá, první z nich je určený pro teplejší část roku a umožňuje proudění vzduchu do místnosti a ven, druhý zase zařídí, že okna lépe těsní a brání tak úniku tepla v zimním období.
Továrním nastavením při výrobě oken je letní režim. Jak ho přenastavit na zimní, radí web iReceptář. Na boční části okna se nachází kovový rám, na němž uvidíte seřizovací čep. Ten může mít různé podoby. Jak tedy poznáte, v jakém je právě režimu?
- Pokud máte přepínač s tečkou, řiďte se polohou značky – pokud je dole, je okno v letním nastavení, a napravo v zimním.
- Přepínač bez tečky je v továrním nastavení uprostřed oválného prostoru, v zimním režimu je otočený směrem k těsnění a v letním naopak.
- Přepínač ve tvaru šestihranu má uprostřed čárku, která je v zimním nastavení svisle a v letním vodorovně.
- Oválný čep je naopak v zimním režimu vodorovně a v letním svisle.
Roli hraje i těsnění oken
Zkontrolujte také, v jakém stavu je těsnění oken. To byste měli alespoň dvakrát za rok promazat silikonovým gelem, který prodlouží jeho výdrž, radí web TN. Pokud je však těsnění ztrouchnivělé nebo jinak poškozené, je třeba ho vyměnit, jinak vás před únikem tepla neochrání ani zimní režim. Namažte také kování a dotáhněte všechny povolené úchyty. S každoročně rosícími se okny mi pomáhají triky, které jsme na webu Chalupáři-Zahrádkáři již dříve poradili.