Přepnutí oken do zimního režimu může skutečně pomoci udržovat teplo v domě mnohem lépe – nezabere vám více než minutu.
V posledních letech vzrostla obliba plastových oken mezi majiteli domů díky jejich ceně i mnohým šikovným vlastnostem. Věděli jste například, že v sobě mají skrytý mechanismus, který dokáže teplo lépe zadržet v domě a ušetřit vám tak peníze za vytápění?
Aktivace „zimního režimu“ na oknech
Funkce „zimního režimu“ na plastových oknech je podle webu IdeálníNájemce skrytá, ale cenná funkce, která posiluje zadržování tepla v domě. Chcete-li tento režim aktivovat, pak v okenním rámu vyhledejte malý kovový kolík, který je viditelný při otevření okna. Tento kolík reguluje těsnicí vlastnosti okna na základě vašich potřeb. Následně otočte tento kolík v rámu o 90° a zapněte „zimní režim“. Toto nastavení lze provést pomocí kleští, rukou nebo specializovaného klíče. V letních měsících jej pak jednoduše vraťte do předchozí polohy.
Použití šestihranných spínačů
Některá okna jsou vybavena spínači se šestihrannými otvory a značkami označujícími jejich polohu. Značka směřující dolů označuje letní režim, zatímco značka směřující doprava označuje zimní režim. Pomocí imbusového klíče nebo kleští tyto spínače odpovídajícím způsobem otočte. U spínačů bez zřetelných značek pak lze k jejich nastavení také použít imbusový klíč. Otočením kolíku směrem k těsnění se zvýší zimní režim, zatímco otočením směrem od něj se sníží komprese, což je výhodné v létě.
Výhody zimního režimu
Aktivací „zimního režimu“ se zesílí přítlak okenního těsnění k rámu, čímž se ztíží pronikání čerstvého vzduchu zvenčí do vnitřního prostoru. Tato vylepšená funkčnost těsnění pomáhá zachovat vnitřní teplo, omezuje pronikání studeného průvanu (a následně tak snižuje tepelné ztráty). „U některých okenních mechanismů může být před otočením nutné mechanismus mírně přitáhnout k sobě a poté jím otočit. Toto seřízení zabraňuje poškození gumového těsnění a zajišťuje správné utěsnění při přechodu mezi režimy,“ radí čtenář Petr B. z Hodoňovic.
Jak vidíte, jednoduchým otočením spínačů můžete výrazně snížit spotřebu energie a s ní související výdaje na vytápění. Tyto jednoduché úpravy navíc přispívají k udržitelnějšímu a energeticky úspornějšímu prostředí domů, jak potvrzuje i web iReceptář. Já to vyzkoušela také (už minulý rok) a nemůžu si to vynachválit. A pokud chcete ušetřit ještě více, přečtěte si osvědčené návody Chalupářů-Zahrádkářů, které se věnují správnému nastavení topení nebo trikům pro maximální udržení tepla v domě.