Jak na snížení spotřeby pracího prášku: Kromě úpravy dávkování pomůže i obyčejná soda

Prací prášek mizí rychlostí blesku, ale prádlo není po vyndání z pračky tak čisté, jak byste si představovali? Možná ho dáváte zbytečně moc.

Šetřit při praní prádla pomůže správné dávkování prášku i Zdroj fotografie: Uživatel wuestenigel / Creative Commons / CC BY
                   

Praní je jednou z nejzákladnějších činností v domácnosti, kterou většina lidí považuje za banální záležitost – prostě stačí hodit prádlo do pračky a zmáčknout tlačítko. Ve skutečnosti se však promyšlený způsob praní podepíše na kvalitě oblečení a životnosti pračky, pomůže šetřit vaši peněženku, ale i energie a životní prostředí. Chcete-li zabránit blednutí a srážení oblečení a ušetřit nemalý peníz, osvojte si několik návyků.

Efektivní praní vyžaduje správnou organizaci

Než hodíte prádlo do bubnu a zapnete pračku, nejprve ho roztřiďte, a to jak podle barev, tak podle materiálu. Nejen, že se může stát, že tak nechtěně některé kusy oblečení obarvíte, ale teplota vody vhodná pro bavlnu by mohla poškodit například hedvábí. Zkontrolujte, zda jste v kapsách nezapomněli papírové kapesníky a zapněte všechny zipy. Já choulostivější kousky vkládám do sáčků na praní. Pokud se bojíte, že některé skvrny z oblečení nepustí, vyzkoušejte trik se škrobem podle Chalupářů-Zahrádkářů.

Nepřehánějte to s pracími prostředky

Nemálo lidí si myslí, že čím více pracího prostředku a aviváže, tím bude prádlo čistší a lépe vonět. Nic není dále od pravdy. Nadměrné množství prášku se nemusí zcela vyprat, zůstane na oblečení a vám hrozí nepříjemná alergická reakce, varuje web iReceptář. „Prášek se může usazovat spolu s vodním kamenem na bubnu pračky, což má negativní dopad na její efektivitu a může tak spotřebovávat více energie,“ varuje servisní technik Konrád T. z Jičína.

Jak na praní tmavého prádla: Barva nikdy nevybledne, chce to jen prát ve studené vodě

Šetřit při praní vám pomůže i správná teplota vody. Úplně stačí, když ručníky nebo utěrky v místo obvyklých 60 °C vyperete na 40 °C. Pokud není oblečení silně znečištěné, není důvod ho prát na více než 30 °C. Díky těmto změnám ušetříte až 50 % elektřiny, upozorňuje web AAzdraví. Pokud se vám však zdá, že pračka nepere tak, jak by měla, zjistěte, zda nepotřebuje vyčistit. Chalupáři-Zahrádkáři poradili lidové triky, které vám s tím pomohou. Pamatujte, že pračka by neměla být poloprázdná, ale ani přeplněná.

Prádlo skvěle vypere jedlá soda, vůni mu dodá pár kapek esenciálního oleje iZdroj fotografie: Pixabay
Prádlo skvěle vypere jedlá soda, vůni mu dodá pár kapek esenciálního oleje

Šetřit při praní pomůžou přírodní alternativy

Při praní prádla ráda používám přírodní přípravky, které pomáhají šetřit nejen moje úspory, ale i naši planetu. Prací prášek míchám s jedlou sodou v poměru 1:1. Soda pomáhá změkčit tvrdou vodu, odstranit skvrny a také pohlcuje nepříjemné zápachy. V případě ručníků nepoužívám nikdy aviváž. Ta jim totiž sice dodá na vůni, ale ubere na savosti. Nahradit ji můžete bílým octem. Zápachu se nebojte, po uschnutí prádla vyprchá. Já k octu ale ještě přidávám několik kapek kvalitního esenciálního oleje.

Návod na výrobu domácího pracího gelu

Jak šetříte při praní prádla?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články