Účinná zálivka pro celou zahradu: Do sudu s dešťovou vodou stačí rozpustit Azofosku

Účinnou a výživnou hnojící směs si připravíte smícháním univerzálního hnojiva s dešťovou vodou. Za pár korun tak budete mít dokonalé hnojivo pro celou zahradu.

7 prostředků, které vám pomohou perfektně vyživit zahradu i Zdroj fotografie: Ali Eminov / Creative Commons / CC BY-NC.20
                   

Vychutnejte si v létě pravidelný přísun čerstvých a šťavnatých plodů z vlastní zahrádky. Nemusíte kupovat drahá speciální hnojiva plná nebezpečných chemikálií a toxických látek. Jejich dlouhodobé používání není prospěšné pro vaší zahradu ani vaše zdraví. Využijte namísto toho ekonomičtější a ekologičtější prostředky a připravte si zásobu hnojící směsi za pár korun.

Proč je potřeba rostliny hnojit

Vhodnými hnojivy podpoříte růst rostlin, vývoj mladých výhonků, květů, plodů i kořenového systému. Pravidelným hnojivem tak stimulujete růst rostlin, podpoříte imunitní systém a zlepšíte jejich celkové zdraví. Díky tomu budou mnohem vitálnější a odolnější vůči útokům škůdců, nákaze nemocí, houbových chorob nebo vzniku plísní. Mnohem lépe se také vyrovnají s náhlou změnou teploty nebo jinými stresovými faktory.

Kdy by se rostliny měly hnojit

Každý druh může mít specifické požadavky na složení a dávkování hnojící směsi. Primárně je však dobré pohnojit rostliny brzy na jaře, abyste po zimě nakopli jejich růst a doplnili v půdě vyčerpané zásoby živin. Mezi základní stavební prvky patří dusík, draslík a fosfor, bez kterých vám téměř nic neporoste. První hnojení tak proveďte ideálně ve chvíli, kdy roztaje sníh a než se objeví pupeny květů. Další dávku aplikujte, když rostliny kvetou a šetrně doplňujte živiny i v době plození.

Podzimní hnojení jabloní iZdroj fotografie: Depositphotos

Jaká přírodní hnojiva využít

Vyměňte syntetické směsi za přírodní látky, které jsou k rostlinám i vašemu zdraví mnohem šetrnější a jejich dlouhodobé používání je daleko bezpečnější. Za pár korun si připravíte účinná hnojiva a ušetříte tak nejen své peníze, ale i životní prostředí. Využít lze také některé organické zbytky z domácnosti, za které se vám vaše zahrada bohatě odmění.

Hnojivo z Azofosky

Tato směs má optimální zastoupení třech nejdůležitějších prvků, které rostliny opravdu potřebují. Pro výrobu této výživné zálivky nejprve smíchejte 15 polévkových lžic Azofosky s trochou teplé vody, dokud se zcela nerozpustí. Poté přilejte výsledný nálev do 200 litrového sudu s čistou nebo dešťovou vodou. Přidejte trochu fermentovaného hnoje nebo slepičího trusu a důkladně promíchejte. Pomocí konve se sprchovou hlavicí rostliny vydatně zalejte.

Jak na letní hnojení zeleniny

Čím hnojíte rostliny na své zahradě nejraději vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články