Úprava záhonu po cibuli a česneku musí začít co nejdříve: Ostřílení zahrádkáři radí postup přípravy kanadského záhonu pro enormní úrodu

Záhon po výsadbě česneku a cibule je třeba vhodně upravit. Pokud to uděláte teď, budete se moci těšit z bohaté sklizně příští rok.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cibulovité zeleniny, kterou můžeme pěstovat na zahradách, existuje opravdu hodně. Nejčastěji se pěstuje cibule kuchyňská (Allium cepa) nebo česnek kuchyňský (Allium sativum), též česnek setý, který byl dříve řazen do čeledi česnekovité (Alliaceae), dnes však patří do čeledi amarylkovité (Amaryllidaceae).

Cibulovité druhy zeleniny

Na záhonech však může růst i pažitka (Allium schoenoprasum), jemnější cibule šalotka alias lidově množilka (Allium cepa var. aggregatum) nebo například cibule zimní/sibiřská (Allium fistulosum) a stále oblíbenější cibule prorůstavá/ poschoďová (Allium × proliferum). Všechny obsahují vitamíny A, B6, B1 a C, selen, vápník a jód. Ovšem zapomenout nelze v jejich případě ani na flavonoidy, polysacharidy, lutamylpeptidy, steroidní a triterpenové saponiny a lektiny.

Jak pečovat o záhony s cibulí a česnekem

Jakmile se na podzim všechny druhy cibulové zeleniny sklidí, je třeba o záhon správně pečovat. Když cibulové plodiny sklidíte, nechte prozatím na záhonku rýhy, v nichž cibule nebo česnek rostly. Budou se vám později hodit – musíte do nich totiž později uložit veškerou suchou nať, která vám po sušení cibulí nebo česneku zbyla. Vyřešíte tak zároveň onu obtížnou otázku „kam s ní.“ Není třeba ji totiž ukládat na kompost.

Nať do rýh uložte a řádně ji zakryjte zeminou. Nakonec ještě záhon zasypte malým množstvím superfosfátu. Aby se však nať do jara rozložila, musíte udělat ještě jeden důležitý krok – pokrýt záhony fólií. Tu dobře zatižte, aby ji nemohl odnést například vítr. Pokud je zemina suchá, tak ji ještě před položením fólie zavlažte. Do jara se většina natě rozloží a poslouží jako výživa pro další rostliny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zelené hnojení pro záhony

Existují však i další možnosti. Můžete totiž na zahradě vysít zelené hnojivo, které záhony zásobí všemi důležitými látkami. Jde o rostliny, které se kosí dřív, než vykvetou. Po odumření se kořeny těchto rostlin rozkládají a stávají se potravou pro mnohé prospěšné mikroorganismy žijící v půdě. Ty zase zlepšují kvalitu půdy a přispívají k její rychlejší obnově. Obvykle je zelené hnojení třeba posekat ještě před příchodem zimy.

Pokud to však neuděláte, můžete tak ochránit půdu před erozí úrodné vrstvy. Navíc mnoho těchto rostlin také odpuzuje škodlivý hmyz. Nejlepší je používat různé typy kultur. Na jeden záhon můžete vysadit například hořčici, ředkvičku nebo jiné brukvovité druhy. Na druhém se zase může uchytit hrášek nebo fazole. A třetí záhon je lepší svěřit obilovinám. Nezapomeňte také na to, že zelené hnojení je třeba pravidelně zalévat. Čím rychleji totiž poroste, tím více to záhonkům prospěje.

Jaké zelené hnojivo použít

Lze využít mnoho různých druhů. Pro běžné záhony se nejlépe hodí rostliny z čeledi bobovitých (např. svazenka, lupina, ptačí noha setá, vikev, pohanka, fazol nebo hrách). Vcelku nezáleží na tom, jaký druh si vyberete, je však důležité zelené hnojení požnout ještě předtím, než vykvete.

Jak upravujete záhony po sklizni zeleniny vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články