Česnek patří na našich zahrádkách mezi zaručené evergreeny. Snad každý zahradník má na zahradě alespoň jeden záhon a mnozí se pokoušejí i o jeho pěstování na balkoně, nebo dokonce přímo na parapetu. Česnek kuchyňský (Allium sativum) však není na pěstování tak náročný, jako na skladování. Naučte se to provádět správně a už nikdy se vám nezkazí.
Správný sběr česneku je základ
Pro začátek se ujistěte, že máte pro uskladnění v rukou vhodný materiál. Zralý česnek poznáte tak, že jeho listy začnou před sklizní žloutnout a při sběru se vám musí jeho hlava doslova rozpadnout v dlani. Během sklizně je také nutné věnovat pozornost možnému poškození stroužků. Poškrábaný, oloupaný nebo promáčklý musí být okamžitě zpracován. Rozhodně nesmí být skladován dlouhou dobu.
Teplota pro skladování česneku doma
Nejlepší teplota pro skladování této plodiny se pohybuje v rozmezí +10 až +15 °С, ovšem přijatelné výkyvy se nacházejí mezi +3 a +10 °С. Na příliš teplém místě česnek rychle vysychá. A stejně důležitá je i vlhkost. Na tu vysokou je citlivý, proto ho nikdy neskladujte ve špatně větraných částech domu. Kondenzace vlhkosti způsobuje plíseň a hnilobu.
Nesmíte ho proto dlouhodobě ukládat do plastového sáčku, kbelíku nebo jiné nádoby. Mnohem lepší po něj budou dřevěné bedny nebo koše. Dbejte na to, aby byly hlavičky umístěny vždy v tenké vrstvě, aby se zajistilo jejich odvětrávání. Během zimy také česnek několikrát proberte a zkontrolujte. Okamžitě vyřaďte všechny poškozené kusy.
Návod na skladování česneku v oleji
Pokud však doma vhodný prostor s přijatelnou teplotou nemáte, neznamená to, že se musíte voňavého a chutného česneku vzdát. Naopak. Stačí ho oloupat, naskládat do sklenice a zalít libovolným rostlinným olejem. Sklenici poté uskladněte v temnu, abyste zabránili nežádoucí oxidaci. Tento postup předchází zkažení česneku a zároveň v něm zachová všechny účinné látky.
Využijete nás tip pro uskladnění česneku v oleji také, nebo už máte své vlastní metody?