Někdy to vypadá, že si s těmi nejzapranějšími utěrkami neporadí ani vyvářka – ale než je definitivně vyhodíte, vyzkoušejte ještě sílu mikrovlnky.
Kuchyňské utěrky jsou nedílnou součástí každé kuchyně. I když jejich funkce utěráků nádobí značně poklesla s příchodem myček, přesto je většina lidí stále v kuchyni používá k mnoha jiným účelům, mezi jiným i k otírání špinavých rukou. Designově výrazné utěrky také často slouží jako dekorace nebo zavěšené za sporákem zabraňují potřísnění zdi mastnotou. Často jsou také první volbou při vytahování horkých pekáčů z trouby nebo při setření špíny.
Zbavit se starých utěrek či ne?
Všechny tyto činnosti ale podle webu iReceptář vedou k tomu, že bělostná utěrka, která měla původně sloužit jen k otírání čistého nádobí, utrpí různou míru zašpinění od mastnoty až po potřísnění ovocnými či zeleninovými šťávami. Výsledkem je, že vypadá i páchne jako kus starého hadru. Prosté vyprání většinou nestačí, utěrka je i nadále cítit žluklým tukem a plná nevzhledných skvrn. Často raději koupíte novou sadu, protože je pro ostudu pověsit takovou utěrku v kuchyni? To vůbec není nutné.
Co dělat se zašlými utěrkami?
Řešení je několik, spousta z nich spoléhá na domácí prostředky, které doma běžně máte. Samozřejmě můžete použít průmyslově vyráběné čističe skvrn a odstraňovače zápachu, vaše peněženka ale bude o dost chudší a úspěch stejně není zaručen. Zkuste raději nejprve jeden z osvědčených způsobů našich babiček.
- K odstranění staré mastnoty a nepříjemného zápachu žluklého tuku pomáhá obyčejný prostředek na mytí nádobí. Utěrky vložte do roztoku teplé vody s prostředkem na nádobí a nechte působit několik hodin. Následně je vyperte.
- Se starými skvrnami si dobře poradí peroxid vodíku. Připravte lázeň z 2 polévkových lžic peroxidu vodíku a 5 litrů vody, přidejte 1 lžíci čpavkového alkoholu a namočte v ní utěrky asi na 6 hodin. Potom je vyperte v pračce.
- Na hodně zašpiněné utěrky pomáhá i mýdlo určené na praní prádla. Celé utěrky jím silně potřete, složte je a vložte do plastového sáčku. Uzavřete jej a nechte mýdlo působit 12 hodin. Poté utěrky vyperte.
- „Fleky na utěrkách zmizí i pomocí manganistanu draselného. Vsypte jej trochu do horké vody a přilijte sklenici tekutého prášku na praní. Utěrky do lázně namočte a počkejte, až všechny skvrny zmizí. Pak je vyperte,“ radí naše čtenářka Jarka K. z Jedovic.
Trik s mikrovlnkou a kyselinou
Zázrakem na poli odstraňování skvrn, zvláště organických, je kyselina citrónová. Poradí si nejen s tukem, ale například i se šťávou z červené řepy. Postiženou utěrku nejprve namydlete mýdlem na prádlo a vymáchejte. Místo, kde skvrna nezmizela, posypte kyselinou citrónovou nebo zalijte jejím silným roztokem. Zamněte a počkejte asi hodinu, dokud se nevstřebá. Utěrku vymáchejte v čisté vodě a případně ještě vyperte.
A podle webu MojeZdraví vám může pomoci i mikrovlnná trouba. Místo máchání vložte utěrky do sáčku, nastavte výkon na 500 W a zapněte mikrovlnu na 90 vteřin. Budete překvapeni tím, jak špína pustí – mně se tedy tato metoda skvěle osvědčila. Mezi další osvědčené tipy patří podle redaktorek magazínu Chalupáři-Zahrádkáři i sůl rozmíchaná ve vodě nebo docela obyčejný rostlinný olej. Funguje to opravdu skvěle.