Už žádné mouchy ve vašem domě: Nezvané hosty vyžene esenciální olej

Nenechte se na podzim tyranizovat dotěrným hmyzem. Pokud sáhnete po těch správných esenciálních olejích, pak se ho zbavíte zcela bez chemie.

A mouchy už se v domě neukáží: Vyžene je směs hřebíčku s bobkovým listem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mouchy jsou nejen nepříjemné, ale mohou také přenášet nemoci a kontaminovat vaše potraviny. V letních měsících jsou obzvláště aktivní a přitahuje je vůně jídla a otevřené dveře a okna vašeho domova. Tradiční repelenty proti mouchám často obsahují silné chemické látky, které představují nejen zdravotní riziko, ale mohou také škodit užitečnému hmyzu a narušovat ekosystém. Esenciální oleje však nabízejí bezpečnější a příjemnější alternativu, jak udržet mouchy na uzdě.

Síla citrusových esenciálních olejů

Citrusové esenciální oleje pocházející z ovoce, jako jsou citrony, pomeranče a limetky, jsou známé svou osvěžující a povzbuzující vůní. Tyto oleje jsou nejen příjemné pro člověka, ale jsou také účinné při odpuzování much a jiného hmyzu. A jak si z nich vyrobit odpuzovač much? Potřebovat budete tyto ingredience.

  • Citrusový esenciální olej (citron, pomeranč nebo limetka)
  • Citron
  • Celý hřebíček
  • Malý talířek

Začněte rozkrojením čerstvého citronu na polovinu. Vezměte jednu polovinu citronu a vložte do ní celé hřebíčky. Hřebíček má přirozené vlastnosti odpuzující mouchy a doplní příjemnou vůni citronu. Vložte půlku citronu s hřebíčkem na malý talířek a pro zvýšení účinnosti můžete kolem talíře nasypat několik dalších celých hřebíčků. Nakonec vše pokapejte citrusovým olejem. Alternativně můžete hřebíčky zapíchat i do celého pomeranče a vyrobit si tak zároveň i osvěžovač vzduchu.

Kam dát odpuzovač much

Umístěte talířek s citronem s hřebíčkem strategicky blízko oken, dveří nebo jiných míst, kudy mají mouchy tendenci vnikat do domu. Myslete však na to, že časem může citron vyschnout nebo ztratit svou účinnost. Jednoduše jej proto vyměňte za čerstvý a podle potřeby přidejte více celého hřebíčku a citrusového esenciálního oleje.

Jak efektivně provonět dům hřebíčkem zapíchaným v pomeranči iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vás na podzim neobtěžoval hmyz, který hledá ochranu před zimou, vsaďte na esenciální oleje

Výsledek? Svěží citrusová vůně ve vašem domě a znatelné snížení počtu much. Tento přírodní odpuzovač je nejen účinný, ale také estetický a bezpečný pro vás i životní prostředí. Citrusové esenciální oleje lze také použít v difuzérech nebo smíchat s vodou a vytvořit sprej. Stačí zředit několik kapek citrusového esenciálního oleje ve vodě a postříkat jím místa, kde se mouchy často vyskytují, například kuchyňské desky nebo okolí odpadkových košů.

Jak vyháníte nežádoucí hmyz ze svého domu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články