Už žádné přeplácení za vytápění: Teplo v domě pomůže udržet kus alobalu

Nedovolte, aby vám cenné teplo utíkalo stěnami ven – místo toho ho doma zadržte alobalem vloženým za topení.

Proč nevypínat radiátory při odchodu z domu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V honbě za teplem v chladných měsících se často střetává touha udržet si útulný domov s obavami z rostoucích účtů za vytápění. Dosáhnout příjemného bydlení, aniž by to zruinovalo rodinný rozpočet, je však podle webu iReceptář zcela možné a překvapivě to nevyžaduje nijak velké finanční investice ani rozsáhlé časové závazky. Tajemství spočívá ve využití docela obyčejného kuchyňského pomocníka – alobalu.

Jak zateplit domov alobalem

Pozornost vyžadují zejména zdroje vytápění, a to zejména ty, které jsou umístěny podél vnějších stěn. Rychlým řešením je použití hliníkové fólie nenápadně umístěné za radiátory. Tento jednoduchý zásah přesměruje teplo do místnosti, místo aby unikalo přes zeď, a maximalizuje tak účinnost vašeho topného systému.

Ovšem web Zdravé-Bydlení doporučuje jako účinnější řešení speciální reflexní fólii. Ta je však samozřejmě o něco dražší. Díky topení si můžete zároveň svůj domov i krásně osvěžit a provonět. Chalupáři-Zahrádkáři k tomuto účelu doporučují použité čajové sáčky nebo mandarinkovou kůru (tu si tak zároveň můžete nasušit k dalšímu použití).

Chytré použití koberců

Snad v každé domácnosti se nachází jeden podceňovaný zdroj vhodný k zateplení – skromný koberec. Jeho schopnost izolovat místnost je srovnatelná se skelnými vlákny. Pozoruhodné je, že z hlediska tepelné izolace funguje desetkrát lépe než samotná podlaha. Ale zakrytí celých podlah není třeba. Stačí vsadit na strategické umístění koberců (nejlépe na vysoce frekventovaných místech), kde dokážou účinně zahřát vaše nohy a zvýšit tak tepelný komfort v domácnosti klidně i o několik stupňů.

Jak zařídit, aby topení hřálo co nejlépe za menší peníze: Triviální techniky přinesou do domova více tepla

S dalším tipem se svěřil čtenář Marek K. z Brandýsu nad Labem. „Okna často slouží jako primární vstupní místo studeného vzduchu – to je zkrátka fakt. Nápravy tohoto problému lze dosáhnout aplikací bublinkové fólie nebo izolační fólie na okna, čímž se sníží tepelné ztráty o 20 % až 50 %. Volba bublinkové fólie s většími bublinami umožňuje větší propustnost světla a zároveň zachovává teplo,“ radí všem, kdo chtějí ušetřit.

Jak šetřit teplo - radiátor iZdroj fotografie: Depositphotos
Už žádné přeplácení za vytápění: Teplo v domě udrží alobal

Pozor na únik tepla dveřmi

Spodní část dveří často mívá mezery, které dovnitř pouští chladný průvan. Napravte to použitím smotaných ručníků nebo ještě lépe nalepením těsnění, což je jednoduchá, ale působivá pomůcka, která se přizpůsobí každé velikosti dveří a účinně brání pronikání chladného vzduchu. Já si ho zvládla nalepit sama, takže vy to určitě zvládnete taky.

Jak se o udržení tepla v domě staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články