Už žádné skvrny na matracích, do pár minut je zničí peroxid vodíku

Peroxid vodíku, také známý jako vodíkový peroxid, je běžně používaný jako domácí prostředek na odstranění skvrn z matrací.

i Zdroj obrázku: Pixabay
                   

V dnešní době může být cena kvalitní matrace přemrštěná. Proto když se objeví nevzhledné skvrny, bývá otázka jejich odstranění bez poškození povrchu stávají matrace opravdu významným problémem. V takových situacích se stane osvědčeným záchranným lanem peroxid vodíku. Stačí ho jen správně použít.

Jak vyčistit matraci peroxidem

Peroxid vodíku je známý nejenom svými dezinfekčními, ale také bělícími účinky A právě proto vám dokáže skvěle pomoci i při údržbě matrace. Připravte si:

  • 200 ml 3% peroxidu vodíku
  • 3 polévkové lžíce jedlé sody
  • 1 kapka tekutého mýdla nebo prostředku na mytí nádobí

Do čisté lahve s rozprašovačem nalijte peroxid vodíku a přidejte jedlou sodu. Důkladně promíchejte, dokud se jedlá soda zcela nerozpustí. Poté do tohoto roztoku kápněte kapku tekutého mýdla nebo prostředku na mytí nádobí a láhev dobře protřepejte, aby se složky spojily. Roztok nastříkejte na potřísněnou oblast matrace a nechte jej působit 5 až 10 minut. Vše nechte zaschnout a poté z matrace odstraňte všechny zbytky špíny pomocí vysavače.

Jak na propocenou matraci

Posypání matrace jedlou sodou a její zapracování pomocí sítka nebo kartáče může podle webu Ortopedické-Matrace účinně neutralizovat nepříjemné pachy. Nechte jedlou sodu na matraci působit alespoň půl hodiny a poté celou matraci po částech vysajte.

Proč dávat na balkon rozkrojenou cibuli, jde o osvědčenou obranu iZdroj fotografie: Freepik
Peroxid vodíku je účinným pomocníkem při čištění matrací a odstraňování skvrn. Stačí se jen naučit ho správně používat

Skvrny od moči

Pro okamžité ošetření použijte papírové ručníky, které pohltí co nejvíce moči, jak radí web iReceptář. Postižená místa jemně otřete vlhkým hadříkem. Na přetrvávající žluté skvrny nastříkejte citronovou šťávu nebo vodku a nechte působit přibližně 20 minut, než vše vykartáčujete. Poté použijte dezinfekční prostředek a zajistěte, aby byla matrace zcela suchá.

V případě skvrn od krve je zásadní také jednat okamžitě. Jak na to nám poradila čtenářka Ludmila N. z Tábora. „Vyhněte se teplé vodě, protože by mohla skvrnu zatlačit hlouběji do tkaniny. Místo toho použijte směs jedlé sody a vody, abyste vytvořili pastu. Tu naneste na skvrnu a nechte ji několik hodin působit, než matraci vykartáčujete a vysajete.“ A já dodám, že mně se tato směs osvědčila i při čištění jiného domácího textilu – třeba čalounění gauče.

Domácí přípravek, který pomůže snadno odstranit všechny skvrny z matrace

Jak odstranit plíseň z matrace

A co dělat, pokud se na matraci objevila plíseň? I tady si můžete vybrat z několika variant různých možností. Ze všeho nejdříve odstraňte veškeré lůžkoviny včetně chrániče matrace. Na skvrny nastříkejte Savo, místo opláchněte a potah vyperte v pračce na nejvyšší teplotu, kterou výrobce doporučuje. Pokud je na povrchu malá skvrnka, vyčistěte ji houbou se Savem. Ale jestliže je plíseň prorostlá hluboko nebo postihla velkou plochu, bude nejlepší matraci vyhodit. Nebezpečné spory v ní totiž nejspíše zůstanou i přes sebepečlivější čištění.

Pro okamžité ošetření použijte papírové ručníky, které pohltí co nejvíce moči iZdroj fotografie: Freepik
Pro okamžité ošetření použijte papírové ručníky, které pohltí co nejvíce moči

Pamatujte, že plísně jsou nejvíce nebezpečné pro děti a alergiky. Problémy mohou způsobit i zdravým dospělým. Určitě tedy zbytečně neriskujte, nemuselo by se vám to vyplatit. A proti nepříjemnému zápachu pomůže i škrob, to jsme také v redakci Chalupáři-Zahrádkáři vyzkoušeli. A doporučujeme také domácí odstraňovač skvrn a osvěžovač pouze ze 3 surovin.

Jak se skvrnami na matracích bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články