Už žádné skvrny na matracích, ideálním čističem je peroxid vodíku

Aby byla vaše matrace zase jako nová, nemusíte si na pomoc volat profesionální službu. Stačí sáhnout pro pomocníka do lékárny.

i Zdroj obrázku: Pixabay
                   

Jedním z nejtěžších úkolů při snaze o čistý domov je udržet vaši ložnici čistou a svěží. Není to jen místo odpočinku, je to útočiště, kde se rodí sny a kde unavení lidé nacházejí útěchu. Přesto je často němým svědkem vzniku různých skvrn a zápachů – a to především na matracích. Nemusíte však hned běžet do obchodu pro speciální čistič nebo dokonce novou matraci. Levné, ale přitom velmi účinné řešení spočívá v překvapivě jednoduchém, ale neuvěřitelně účinném čisticím prostředku: peroxidu vodíku.

Tři hrdinové v péči o matrace

Peroxid vodíku se díky svým mírným bělicím vlastnostem snadno vypořádá se skvrnami a zároveň zajistí, že celistvost tkaniny zůstane nepoškozena. Aby však byl ještě účinnější, potřebuje vhodnou podporu. Skvělou parťačkou mu tak bude jedlá soda, skromná kuchyňská přísada, která skoro zázračně pohlcuje pachy a vlhkost a zanechává po sobě svěží vůni. A nesmí chybět ani saponát, který se vypořádá s mastnotou a zanechá matraci bez poskvrnky.

Vyrobte si domácí přípravek, který odstraní všechny skvrny z matrace

Jak tento čistič připravit? V čisté lahvi s rozprašovačem a tryskou smíchejte 200 ml 3% peroxidu vodíku se třemi lžícemi jedlé sody. Dobře protřepejte, dokud se soda zcela nerozpustí. Poté přidejte jednu kapku saponátu – to je katalyzátor, který vše spojí. Lahvičku ještě jednou protřepejte a je připravena k akci. Roztok velkoryse nastříkejte na potřísněná místa matrace a nechte jej 5 až 10 minut působit. Po zaschnutí jednoduchým vysátím odstraníte zbytky prášku i špíny a matrace bude vypadat a působit jako nová.

Pomůže i samotná jedlá soda

Pokud není vaše matrace zatím nijak výrazně znečištěná, můžete podle webu AAzdraví vsadit jen na jedlou sodu. Hojně jí posypte matraci a vytvořte tenkou vrstvu tohoto přírodního deodorantu. Nechte ji působit co nejdéle, ideálně od rána do večera. To umožní jedlé sodě absorbovat vlhkost, pachy a dokonce rozložit lehké skvrny. Pomalu ji vysajte a zajistěte, aby byla odstraněna beze zbytku. Tato metoda matraci nejen vyčistí, ale také osvěží, a je obzvláště účinná, pokud se provádí jednou měsíčně, jak radí web Deník.

Odolné skvrny na matraci není třeba ihned čistit profesionálními prostředky. Velmi dobře si  s nimi poradí i pomocník z lékárny iZdroj fotografie: Unsplash
Odolné skvrny na matraci není třeba ihned čistit profesionálními prostředky. Velmi dobře si s nimi poradí i pomocník z lékárny.

Velmi podobnou metodu doporučuje i čtenářka Lidka P. z Kvasin. „Já k jedlé sodě navíc ještě přidám sůl – můžu si tak být jistá, že zlikviduju i roztoče. Poradili mi to v lékárně a měli pravdu,“ naspala nám na redakční e-mail v reakci na článek o zažloutlých matracích a polštářích, který Chalupáři-Zahrádkáři publikovali před rokem.

Jak se o hygienu své ložnice staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články