Už žádné skvrny na oblečení, odstranit je dokáže prášek do pečiva

I ty opravdu odolné skvrny lze vyprat bez použití agresivní chemie – stačí si jen vzít k ruce docela obyčejný prášek do pečiva.

Červená skvrna na košili i Zdroj fotografie: Robert Hruzek / Creative Commons / CC BY-NC-ND
                   

Čisté prádlo není samozřejmost, na mnoho odolných skvrn totiž běžné postupy praní nestačí. Mezi regály s běžnými domácími potřebami se však skrývá jeden skutečný zázrak: prášek do pečiva. Když ho použijete správně, nebudou proti němu mít šanci ani ty nejodolnější skvrny.

Jak funguje prášek do pečiva

Prášek do pečiva, který vzniká kombinací hydrogenuhličitanu sodného a okyselujícího činidla, se může pochlubit všestrannými čisticími schopnostmi. Slouží zejména jako účinný deodorant pro oděvy, které si i po vyprání v pračce zachovávají nepříjemný zápach. Díky svému přírodnímu složení je navíc bezpečný pro styk s pokožkou a vhodný pro použití všemi členy rodiny, včetně malých dětí. Šetrná povaha prášku do pečiva navíc zajišťuje, že jej lze aplikovat na různé typy tkanin bez rizika poškození, a účinně tak zesiluje čisticí sílu běžného pracího prostředku.

Síla prášku do pečiva na odstraňování skvrn

Použití prášku do pečiva k odstranění i těch nejodolnějších skvrn na oblečení je jednoduchý proces. Jeho nasypáním přímo na skvrnu nebo vytvořením pasty (smícháním s vodou) a nanesením na postižené místo umožníte prášku působit. Jeho absorpční vlastnosti rychle rozkládají a odstraňují skvrnu z tkaniny, takže se posléze vypere už jen za použití běžného čisticího programu. Ale k odstranění znečištění lze použít i další prostředky.

Citron jako přírodní odstraňovače skvrn

Například web Alza doporučuje na skvrny od potu citronovou šťávu. Ta má totiž díky své kyselé povaze přirozené bělicí vlastnosti, které z ní činí fantastického pomocníka při bělení bílých tkanin. Při použití citronové šťávy na barevné oděvy je však třeba dbát zvýšené opatrnosti, protože její kyselý obsah by mohl způsobit změnu barvy, a to byste zcela jistě nechtěli. Další skvělou možností je bílý ocet. „Pokud ho nalijete na prádlo, zbavíte se třeba skvrn od trávy nebo od zaprané krve,“ radí čtenářka Miroslava N. z Kouřimi.

Babičky drahé prostředky neznaly, i tak jejich prádlo zářilo čistotou: Jejich domácí odstraňovač skvrn si i dnes těžko hledá konkurenci

„A pokud ho použijete jako aviváž, pak nejen změkčuje oblečení, ale také přispívá k udržení kondice pračky, a to zejména v oblastech s tvrdou vodou,“ dodává ještě. A na opravdu odolné skvrny, které na vašich textiliích zanechal třeba lak na nehty, kari omáčka nebo červené víno, vyzkoušejte třeba peroxid vodíku nebo rozmočenou tabletu do myčky, jak radí web DobrýTextil. Jen pozor na odbarvení textilu – pro jistotu celý postup vyzkoušejte na některém málo viditelném kousku. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením.

Jemného oblečení docílíte i bez aviváž iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud stále bojujete s nejrůznějšími špatně vypratelnými skvrnami na textiliích, zkuste si pro jednou vzít k ruce prášek do pečiva.

Na co ještě vsadit

A vyrobit si můžete i domácí odstraňovač skvrn a osvěžovač pouze ze 3 surovin podle osvědčeného návodu Chalupářů-Zahrádkářů nebo vsadit na škrob a použít ho jako spolehlivý odstraňovač zápachu nejenom z oblečení, ale prakticky ze všech domácích textilií.

Jak proti odolným skvrnám bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články