Nedovolte, aby vám mravenci uzurpovali vaši zahradu přímo před očima. Pomůže proti nim kukuřičný škrob.
Invaze mravenců na zahradě může klidný zelený prostor zahrady rázem proměnit v nepříjemné bojiště. Tento pilný hmyz nás sice mnohdy fascinuje svou organizovaností a efektivitou, ale když začne podkopávat zdraví rostlin a svými drobnými tělíčky ovládne venkovní plochy, které používáme k zasloužené relaxaci, může se stát skutečnou nepříjemností, jak upozorňuje web ZahrádkářskáPoradna.
Kukuřičný škrob v boji proti mravencům
Kukuřičný škrob není jen šikovným pomocníkem v kuchyni; slouží také jako ekologický nástroj proti různým škůdcům – a to včetně mravenců. Princip je jednoduchý: kukuřičný škrob, nasypaný podél cest, které mravenci běžně používají, se přilepí na jejich těla. Mravenci se z něj nemohou vyprostit a jsou zneškodněni. Tato metoda je sice poněkud drastická, ale ve srovnání s chemickými pesticidy představuje opravdu spolehlivé a jako bonus i zcela netoxické řešení.
Alternativní humánní prostředky proti mravencům
Bohužel ne vždy vypadá toto řešení právě esteticky. Já se proto uchyluji spíš k aplikaci koření, které jim nevoní. Stačí rozemlít skořici nebo hřebíček a nasypat je všude tam, kde tenhle hmyz nechcete. Tato metoda mravence nezabíjí, ale účinně přesměruje jejich cesty tam, kde nikomu nebudou překážet. Skořice navíc nabízí při péči o zahradu i další výhodu, protože má velmi silné protiplísňové vlastnosti a chrání rostliny před plísňovými infekcemi (Chalupáři-Zahrádkáři o tom už podrobněji psali dříve).
A podle webu NašeZahrada skvěle pomáhá i pomerančová kůra. I citrusy totiž disponují aromaty, která tento hmyz právě „nemusí.“ Pokud ji tedy nasušíte a rozsypete na místa, odkud byste mravence rádi vyhnali, budete mít velmi brzy po problému. Navíc tak ekologicky zužitkujete odpad, který se jinak využít příliš nedá (nehodí se totiž ani na kompost, jak už Chalupáři-Zahrádkáři uvedli dříve).