Už žádní škůdci a žádný plevel, hravě je odradí hořčičný prášek

Ošetřete před výsadbou záhon pro sazenice tímto práškem a zajistěte jim ty nejlepší podmínky k růstu. Díky tomuto triku budou vaše rostliny silné a zdravé.

Horčičný prášek i Zdroj fotografie: Marco Verch / Creative Commons / CC BY
                   

Pěstování rostlin ze semen je nejlevnější, ale zároveň nejnáročnější způsob, jak si zajistit vlastní úrodu čerstvých plodů. Kromě toho, že musíte klíčícím rostlinám zajistit ty nejlepší podmínky, je potřeba ochránit je před nákazou nemocemi, houbovými chorobami nebo vznikem plísní a útokem škůdců a plevele. Ošetřete mladé sazenice hořčičným semínkem a vychutnejte si opravdu velikou sklizeň. Není to složité.

Co budete k ošetření rostlin potřebovat

Přestože v každém specializovaném obchodě zakoupíte různá hnojiva a postřiky, které vám s péčí o rostliny pomohou, jejich dlouhodobé používání se nedoporučuje. Chemikálie, které jsou v nich obsažené, velmi negativně působí na zdraví rostlin i vaše vlastní. Namísto toho sáhněte po ekonomičtějším a ekologičtějším řešení a připravte si účinnou směs z hořčičného prášku a tabáku. Mimochodem – hořčici doporučuje i web Obyvat.

Na podzim zasaďte hořčici a příští rok zapomeňte na plevel po celé zahradě

Na co si dát při výrobě pozor

Při výrobě této hnojící směsi vždy přesně dodržujte stanovené poměry, protože obě složky obsahují velké množství živin. Mezi nejdůležitější patří sodík, dusík a draslík. Přesto se přehnojování rostlin nedoporučuje. Ne všechny sazenice dokáží přebytečné množství výživných látek odbourat. Špatným postupem přípravy můžete snadno přijít o celou úrodu.

Jak používat hořčičné semínko na zahradě

Obě směsi lze rovnou využít k obohacení půdy v záhonu. Na každé 2 kg zeminy budete potřebovat jednu polévkovou lžíci hořčičného semínka a jednu polévkovou lžíci tabáku. Všechny části důkladně promíchejte, aby se v půdě nevytvořily hrudky. S každou zálivkou se část látek uvolní a vstřebá i do spodních částí. Neutrácejte za drahé přípravky a připravte záhony na další sezonu jen za pár korun – podrobně o tom už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Vyzkoušejte tento osvědčený způsob, jak ochránit sazenice před škůdci a nemocemi. Po této zálivce nakopnete jejich růst. iZdroj fotografie: Depositphotos
Vyzkoušejte tento osvědčený způsob, jak ochránit sazenice před škůdci a nemocemi. Po této zálivce nakopnete jejich růst

Jak funguje tabák a hořčičné semínko

Látky, které jsou v tabáku obsaženy, se postupně v půdě rozkládají a hubí některé škodlivé druhy hmyzu. Jiní škůdci se jeho výrazné vůni zase oklikou vyhnou. Hořčičné semínko je zase podle informací z webu AbecedaZahrady oblíbené pro své dezinfekční vlastnosti. Bude vám tak skvělým pomocníkem při preventivním ošetřování rostlin proti houbovým chorobám nebo plísním. A jako bonus vám také skvěle pomůže proti růstu nežádoucího plevele. Sami jsme tuto techniku vyzkoušeli a rozhodně ji můžeme doporučit.

Jaké přírodní pomocníky používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články