Citron je proti vodnímu kameni skvělý. Pokud mu dopřejete dostatečně dlouhou dobu k působení, uvidíte, že zmizí i ty nejodolnější krusty.
Vzestup přírodních metod čištění, jako je použití citronu proti vodnímu kameni a zápachu, odráží rostoucí oblibu udržitelných a netoxických přístupů v údržbě domácnosti. Tento trend je nejen v souladu s ekologickými hodnotami, ale také nabízí nákladově efektivní, jednoduchou a stejně účinnou alternativu k chemickým čisticím prostředkům.
Vodní kámen jako potížista
Vodní kámen a nepříjemný zápach linoucí se z útrob domácích spotřebičů mohou být trvalými problémy zejména tam, kde se musíte potýkat s tvrdou vodou. Přestože je k dispozici řada chemických přípravků určených na řešení těchto problémů, citron je může nahradit více než skvěle. Stačí jen vědět, jak ho použít.
- Rozkrojte citron a vložte ho do ponožky.
- Její otevřený konec pevně zavažte.
- Nakonec vložte ponožku s citronem do pračky, zvolte běžný prací cyklus a zapněte.
- Kyselina citronová obsažená v citronu působí během pracího cyklu tak, že rozkládá usazeniny vodního kamene a bojuje proti zápachu, takže vaše pračka zůstane svěží a čistá.
Příprava před čištěním
Před využitím citronové metody nebo jakéhokoli jiného postupu čištění je však vždy zásadní spotřebič připravit – alespoň to tvrdí web iReceptář. Jak na to?
- Otevřete odpadní filtr a odstraňte veškeré zachycené nečistoty. Ucpaný filtr může zhoršit funkci pračky, včetně jejího cyklu odstřeďování.
- Vyčistěte důkladně těsnění kolem dvířek. V této oblasti se často drží žmolky, gumičky s vlasy a dokonce i malé ponožky. Ujistěte se, že na něm nezůstaly žádné nečistoty, a otřete jej vlhkým hadříkem.
- Pokud oblast zapáchá, zvažte použití bělidla nebo dezinfekčního prostředku k odstranění bakterií (právě ty bývají často zdrojem zápachu).
- Vyprázdněte a otřete buben: Ujistěte se, že je buben prázdný, a otřete vnější část pračky.
Alternativní přístup: Soda a ocet
Pro ty, kteří hledají potřebují čištění nebo se potýkají s opravdu výrazným usazováním vodního kamene, může být podle webu VeseléBydlení účinnou kombinací i jedlá soda a ocet:
- Rozpusťte 1 kg jedlé sody ve vroucí vodě a nalijte ji do bubnu s nejméně 3 litry vody.
- Nastavte pračku na nejvyšší teplotu a nejdelší program. Směs by měla pěnit, což značí rozklad nečistot a usazenin.
- Po skončení pracího cyklu se ujistěte, že jste vyčistili také filtry, abyste odstranili veškeré uvolněné nečistoty.
- Poté nalijte ocet přímo do bubnu a spusťte pračku na maximální výkon. Ocet působí jako dezinfekční prostředek a bojuje proti plísním a zápachu.
- Nakonec nechte pračku vyvětrat a důkladně vysušit, abyste zabránili vzniku vlhkosti.
A ocet můžete použít i samostatně – mně se osvědčil i místo aviváže, a to zejména ve chvíli, kdy peru oblečení pro alergiky nebo malé děti. Jejich pokožce totiž nijak neškodí. Na vodní kámen v toaletě pak Chalupáři-Zahrádkáři doporučují peroxid s alkoholem a sprchovou hlavici krásně vyčistí například i ocet