Už žádný vodní kámen na kohoutku umyvadla, zničí ho pěna na holení

Pokud se stále potýkáte s nevzhledným vodním kamenem, zkuste si k ruce vzít jednoho netradičního pomocníka – pěnu na holení.

Už žádný vodní kámen na kohoutku, zničí ho pěna na holení i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vodní kámen nevidí v domácnosti nikdo rád. Tato minerální hrozba, přímý důsledek tvrdé vody, nejenže kazí estetický vzhled vašich armatur, ale může také bránit průtoku vody, což vede k neefektivnímu výkonu baterií. Co si s ním počít? Po drahé chemii sahat nemusíte – pěna na holení je stejně účinná.

Proč sáhnout po pěně na holení

Pěna na holení s bohatou krémovou konzistencí je navržena tak, aby vytvořila ochrannou bariéru mezi pokožkou a holicím strojkem a zajistila hladké oholení. Stejná vlastnost z ní však dělá i účinný odstraňovač vodního kamene. Při aplikaci na vodovodní baterii působí pěna jako jemné abrazivo, které uvolňuje přilnavost minerálních usazenin, aniž by poškrábalo povrch. Kromě toho určité chemické látky v pěně, určené ke změkčení vlasů a pokožky, působí také na rozklad vodního kamene, což usnadňuje jeho setření.

Začněte velkorysým nanesením pěny na holení na postižená místa baterie, jak radí web TakToJeNášSvět. Dbejte na to, aby silná vrstva pokryla všechna zákoutí, kde má vodní kámen tendenci se hromadit.

Krása pěny na holení spočívá v její schopnosti přilnout ke svislým povrchům a poskytnout dostatek času k tomu, aby její složky, které ničí vodní kámen, mohly působit. Proto ji nechte působit alespoň 15 až 20 minut. Nakonec vezměte měkký hadřík nebo houbičku a armaturu jemně otřete. Vodní kámen bude pryč jako mávnutím kouzelného proutku

Baterie se bude jen lesknout, vodní kámen odstraní tělový olej

Závěrečné leštění a jak na něj

Po odstranění veškerého vodního kamene opláchněte baterii vodou a osušte ji čistým měkkým hadříkem (web iReceptář doporučuje pemzu). Tím nejen odstraníte zbytky pěny, ale také baterii vyleštíte do vysokého lesku, čímž jí navrátíte původní krásu a jako bonus také snížíte její náchylnost k budoucímu usazování vodního kamene. Ovšem využití pěny na holení v oblasti odstraňování vodního kamene sahá mnohem dále.

Vodní kámen - úklid iZdroj fotografie: Depositphotos
Doporučuje se aplikovat pěnu na postižené oblasti, nechat ji působit několik minut a poté opláchnout čistou vodou

Tato úprava může být prospěšná třeba i pro sprchové hlavice, obklady a dokonce i záchodové mísy. „Platí stejné zásady: natřít, počkat, otřít a opláchnout,“ radí čtenářka Jitka B. z Hané, která s její pomoc také leští i okna. A prý stačí i ta nejlevnější pěna z drogerie. Já s ní tedy zatím jen čistila zrcadla (brání to pak zamlžení), ale další doporučované postupy určitě vyzkouším také. Na vodní kámen v toaletě pak Chalupáři-Zahrádkáři doporučují peroxid s alkoholem a na ocet nedají dopustit při čištění sprchové hlavice.

Jak na vodní kámen pomocí kyseliny

Jaké jsou vaše osvědčené metody pro odstraňování vodního kamene?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články