Vánoční stromek vydrží až do března, chce to pravidelné zvlhčování

Na typický symbol Vánoc, tedy stromeček, se mnozí těší už dlouho dopředu. Aby vydržel krásný opravdu velmi dlouho, potřebuje dostatek vody.

Větev jehličnanu a dlaň i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Jedním z nejtypičtějších symbolů Vánoc se stal vánoční stromeček. Zelené větvičky nejen krásně vodní, ale svými ozdobami, ať už kupovanými, roky schraňovanými po babičkách, či vyráběnými s dětmi, vykouzlí jedinečnou atmosféru, kterou je možné zažít pouze v tomto svátečním období roku. Pokud se nespokojíte s umělým stromkem, i když i ten má svá pozitiva, jistě se snažíte najít stromeček, který bude nejen hezký, ale i něco vydrží. Správnou péčí předčí vaše očekávání a vydrží klidně až do jara.

Historie vánočního stromečku

Ačkoli jej bereme jako samozřejmost, tato tradice není tak stará, jak jste si možná mohli myslet. Podle webu Novinky je první historická zmínka z druhé poloviny 16. století, kdy byl strom ozdoben v německých Brémách. Na venkov a mezi prostý lid ale dostal až o několik let později. V českých zemích vděčíme za tuto tradici řediteli Stavovského divadla v Praze Johannu Carlu Liebichovi, který z Německa pocházel a rád se o své vzpomínky na milované dětství podělil. První stromeček nechal nazdobit v roce 1812.

V dávných dobách, kdy lidé bojovali s nedostatkem prostoru, se také strom zavěšoval nad jídelní stůl špičkou dolů. Lidé jej zdobili sušeným ovocem, ořechy a ozdobnými stužkami. V dnešní době je výběr vánočních ozdob obrovský a záleží tak na vašem vkusu. Pokud ještě hledáte inspiraci pro ozdobení letošního vánočního stromečku a rádi byste jej ozvláštnili, můžete zkusit také netradiční exotické ozdoby, jak jsme na Chalupářích-Zahrádkářích radili.

Nádherné papírové ozdoby na stromeček: Nejen, že vypadají dobře, ale také stojí na výrobu jen pár korun

Aby strom vydržel, potřebuje vláhu

Už výběr stromku předurčí, jak dlouho vydrží. Základem je koupit zdravý strom a ideálně čerstvě uřezaný. Já s rodinou od nepaměti chodím na místní plantáž, kde si stromeček vybereme a sami uřežeme a je z toho hezká tradice. Strom musí vypadat zdravě a neměl by na sobě mít hnědé (a tedy suché) jehličí. Jednotlivé jehličí by mělo dobře držet a příliš neopadávat ani když se stromečkem mírně zatřesete, radí web Prima-Receptář.

Konvice na zalévání iZdroj fotografie: Piqsels
Do stojánku vodu pravidelně doplňujte, přidat můžete také hnojivo na řezané rostliny či Coca-Colu

I poté, co si strom přinesete domů, potřebuje opečovávat. Zařízněte kmínek, aby byla odstraněna pryskyřice a strom mohl absorbovat vodu, nikoli ale do špičky. Než jej přenesete dovnitř a začnete zdobit, umístěte jej do chladu do kbelíku s vodou. Dlouholetý prodejce vánočních stromků také radí: „Po umístění do stojánku kontrolujte, zda je kmen ponořený do vody. Do té můžete přidat hnojivo pro řezané rostliny, nebo trochy coly, která má podobné složení. Stromeček tak vydrží podstatně déle.“

Stromeček můžete i rosit

Pokud víte, že máte doma suchý vzduch, můžete jehličí také rosit pomocí rozprašovače. Není také vhodné jej příliš zatěžovat opravdu těžkými ozdobami. Pozor také na prskavky umístěné přímo na stromečku či v jeho blízkosti. Ač se jedná o efektní podívanou, můžete tak o stromeček přijít ještě dříve, než Vánoce nastanou. O tom, jak riskantní je mít prskavky na vánočním stromečku, jsme na Chalupáři-Zahrádkáři informovali dříve.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články