Velká úroda česneku je na dosah, s pěstováním pomůže obyčejná plastová lahev

Velkou a chutnou úrodu česneku vám může přinést jeden prostý trik – použití plastové lahve. Díky ní budou stroužky chutnější a větší.

Mulčování zajistí, že česnek předčasně nevyklíčí i Zdroj fotografie: F. D. Richards / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Česnek je nejen základem kuchyní po celém světě díky své výrazné chuti a zdraví prospěšným vlastnostem, ale je také překvapivě snadné ho pěstovat doma,  jak radí web iReceptář. Použití obyčejných plastových lahví vás svou účinností příjemně překvapí.

Proč pěstovat česnek doma

Tento přístup je podle webu ZelenáKvětinka výhodný zejména pro ty, kteří mají na zahradě málo místa nebo dávají přednost pěstování v nádobách. Co budete potřebovat?

  • 1,5litrové plastové láhve (čisté a bez etiket)
  • Ostrý nůž nebo nůžky
  • Značkovač nebo pero

Začněte důkladným vyčištěním lahví. Odstraňte všechny etikety a zbytky lepidla a dobře je vypláchněte. Poté pomocí fixu rozdělte délku láhve na tři stejné části. V každém úseku nakreslete kruh (abyste získali ten opravdu dokonalý, můžete jej obkreslit kolem víčka láhve jako já). Po vyznačení tyto kruhy opatrně vystřihněte nůžkami nebo vyřízněte ostrým nožem. Vzniknou tak otvory, kterými se budou dovnitř vkládat stroužky česneku.

Sůl pomáhá čistit pračku a udržovat barvy prádla. Doporučuje se používat speciální sůl pro praní, ale vystačíte si i s tou kuchyňskou

Česnek před výsadbou namočte do vody se solí, palice pak budou mnohem větší

Příprava česneku k výsadbě

K dalšímu pěstování si vybírejte pouze baculaté, zdravé stroužky. Nepoužívejte ty, které jsou očividně vysušené nebo na sobě mají plíseň. Zbavte je také vnější papírové slupky, to podpoří jejich zakořenění. Poté naplňte plastovou láhev vodou tak, aby se hladina vody dotýkala jen základny stroužků a uzavřete ji víčkem, abyste zabránili kontaminaci a stabilizovali prostředí uvnitř. Vše postavte na teplé a slunné místo, abyste podpořili zakořenění. Nakonec vložte stroužky řeznou stranou dolů do otvorů, které jste vytvořili předtím.

Čím hnojit česnek na jaře, aby byly jeho palice opravdu obří iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se úroda česneku vydařila, je třeba dodržovat některá pravidla – skvělým pomocníkem je například plastová lahev

Dále už je péče jednoduchá. Pravidelně sledujte hladinu vody a podle potřeby ji doplňujte, aby zůstala v kontaktu se základnou stroužku. Během několika dní by se měly objevit kořeny a z vrcholu hřebíčku vyrazí zelené výhonky. Přibližně po dvou týdnech, kdy se vytvoří silný kořenový systém a výhonky budou vysoké několik centimetrů, je čas česnek přesadit do květináče nebo do záhonu. Díky tomuto předpěstování poroste mnohem lépe. Jako hnojivo doporučuje redakce Chalupáři-Zahrádkáři hnojení kyselinou jantarovou.

Pár rad, jak pěstovat česnek na záhonu

Jak pěstujete česnek vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články