Pokud se vaše okurky po přesazení přestaly vyvíjet, nakopněte jejich růst touto extra výživnou bombou. Po hnojivu z cukru a droždí porostou jako splašené.
Někdy se stane, že sazenice okurek po přesazení jakoby zakrní a na nějaký čas se nevyvíjejí nebo rostou jen velmi pomalu. Tento problém lze naštěstí snadno vyřešit. Jako stimulátor růstu vám v tomto případě poslouží jen dvě suroviny z vaší kuchyně. Kromě toho těmto rostlinám také dodáte potřebnou výživu a podpoříte jejich imunitní systém.
Proč okurky nerostou
Nejčastější příčinou je náhlá změna prostředí a teplot. Většina rostlin se z tohoto stresového šoku brzy vzpamatuje, v některých případech to ale ovlivní jejich vývoj. Pokud sazenice přesadíte příliš brzy a půda v záhonu ještě není dostatečně prohřátá, negativně tím ovlivníte jejich vývoj. Ani hnojení takové půdy nemá smysl, protože kořeny nedokáží živiny z prochladlého podloží vstřebat.
Kdy okurky přesadit
Ideální dobu pro přesazení určíte jednak podle stavu, v jakém se mladé sazenice nachází, a také podle venkovních teplot. Ty by už ani v noci neměly klesat pod 10 °C. Než se rostliny rozhodnete umístit ven, měli byste je napřed postupně otužovat. Během jednoho až dvou týdnů je pomalu přesunujte do chladnějšího prostředí, aby je výrazná změna teploty neohrozila.
Čím hnojit okurky
Jakmile máte přesazeno a půda v záhonu je opravdu teplá, můžete se pustit do jejich pravidelného hnojení. Skvělou hnojící směs si připravíte kombinací cukru a droždí. Stačí 100 g droždí smíchat v kyblíku s 30 g cukru a zalít vodou až po okraj. Pár hodin nechte směs odstát na teplém a slunném místě. Poté je nálev potřeba naředit s vodou v poměru 1:5 a aplikovat na okurky. Předtím však půdu v záhonu zalejte dostatečným množstvím čisté vody.
Hnojivo ze starého chleba
Dalším účinným způsobem, jak vyživit sazenice okurek, je použít starý chleba. Ten nakrájejte na malé kousky a naplňte jimi kyblík do ⅔. Přidejte vodu o pokojové teplotě a nechte týden odstát. Poté nálev přeceďte a nařeďte s čistou nebo dešťovou vodou v poměru 1:3. Takto připravené hnojivo lze rovnou použít jako zálivku ke kořenům rostlin.