Velké a křupavé okurky zařídí zálivka z cukru a droždí

Pokud se vaše okurky po přesazení přestaly vyvíjet, nakopněte jejich růst touto extra výživnou bombou. Po hnojivu z cukru a droždí porostou jako splašené.

i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Někdy se stane, že sazenice okurek po přesazení jakoby zakrní a na nějaký čas se nevyvíjejí nebo rostou jen velmi pomalu. Tento problém lze naštěstí snadno vyřešit. Jako stimulátor růstu vám v tomto případě poslouží jen dvě suroviny z vaší kuchyně. Kromě toho těmto rostlinám také dodáte potřebnou výživu a podpoříte jejich imunitní systém.

Proč okurky nerostou

Nejčastější příčinou je náhlá změna prostředí a teplot. Většina rostlin se z tohoto stresového šoku brzy vzpamatuje, v některých případech to ale ovlivní jejich vývoj. Pokud sazenice přesadíte příliš brzy a půda v záhonu ještě není dostatečně prohřátá, negativně tím ovlivníte jejich vývoj. Ani hnojení takové půdy nemá smysl, protože kořeny nedokáží živiny z prochladlého podloží vstřebat.

Kdy okurky přesadit

Ideální dobu pro přesazení určíte jednak podle stavu, v jakém se mladé sazenice nachází, a také podle venkovních teplot. Ty by už ani v noci neměly klesat pod 10 °C. Než se rostliny rozhodnete umístit ven, měli byste je napřed postupně otužovat. Během jednoho až dvou týdnů je pomalu přesunujte do chladnějšího prostředí, aby je výrazná změna teploty neohrozila.

Okurky - plody iZdroj fotografie: Pixabay

Čím hnojit okurky

Jakmile máte přesazeno a půda v záhonu je opravdu teplá, můžete se pustit do jejich pravidelného hnojení. Skvělou hnojící směs si připravíte kombinací cukru a droždí. Stačí 100 g droždí smíchat v kyblíku s 30 g cukru a zalít vodou až po okraj. Pár hodin nechte směs odstát na teplém a slunném místě. Poté je nálev potřeba naředit s vodou v poměru 1:5 a aplikovat na okurky. Předtím však půdu v záhonu zalejte dostatečným množstvím čisté vody.

Hnojivo ze starého chleba

Dalším účinným způsobem, jak vyživit sazenice okurek, je použít starý chleba. Ten nakrájejte na malé kousky a naplňte jimi kyblík do ⅔. Přidejte vodu o pokojové teplotě a nechte týden odstát. Poté nálev přeceďte a nařeďte s čistou nebo dešťovou vodou v poměru 1:3. Takto připravené hnojivo lze rovnou použít jako zálivku ke kořenům rostlin.

Jak vyrobit hnojivo z droždí

Čím hnojíte okurky v červnu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články