Proč zkušení zahradníci vkládají do květináčů cibuli? Rostliny vyživí i ochrání

                   

Když v kuchyni loupeme cibuli, zbude nám spousta odpadu. Byla by však škoda, kdybyste slupky od cibule vyhazovali, místo toho je jednoduše použijte k posílení rostlin. Zbytky této zeleniny totiž poskytnou základ k vytvoření skvělého hnojiva. Cibule kuchyňská (Allium cepa) z čeledi liliovitých je plná prospěšných látek, které dokážou rostliny skvěle vyživit a zároveň je ochránit před nemocemi i půdními škůdci.

Prospěšné látky v cibuli

Pokud se podíváme na slupku cibule, zjistíme, že obsahuje především množství antioxidantů. A čím barevnější je, tím více těchto látek má (nejlepší je v tomto ohledu červená cibule). Dále tu najdeme také nezanedbatelné množství vápníku, draslíku, hořčíku a železa. Ty jsou pro rostliny velmi důležité:

  • draslík je nezbytný pro správný transport vody v rostlině,
  • hořčík rostliny potřebují pro správné fungování fotosyntézy
  • a vápník efektivně posiluje pupeny a kořeny.
Zdroj fotografie: Unsplash
iZdroj fotografie: Unsplash

Železo pak patří mezi cenné látky, které rostlinám dodají mnohem svěžejší a bujnější listy, takže vaše zelené krásky budou celkově zdravější a také budou lépe vypadat. A nesmíme zapomenout ani na to, že přítomná látka allicin je ceněné přírodní antibiotikum. V menším množství je cibule také zdrojem vitamínů C, D, E, B6 a B12, karotenu, zinku, síry, sodíku, mědi, jódu a manganu. To vše při výživě svých rostlin určitě využijete.

Jak hnojit cibulovými slupkami

Mohlo by se zdát, že stačí pouze jediné – zamíchat slupky do běžné várky zeminy. To ovšem není tak jednoduché, jak se zdá. Živiny se do ní vyluhují jen pomalu, což je zejména u malých sazeniček nežádoucí. Cibulových slupek byste tak museli použít opravdu obrovské množství – přibližně půl kilogramu na každé kilo zeminy. A to se v běžné domácnosti nashromáždit nedá. Jaké jsou tedy jiné alternativy?

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Hnojivo z cibulových slupek

Mnohem lepší tedy bude, pokud necháte vyživené látky vylouhovat do vody. Postup je jednoduchý – musíte jen zvolit ten správný poměr ingrediencí. K přípravě cibulového hnojiva pro hrnkové květiny toho nebudete potřebovat příliš mnoho. Jako první si připravte hrst cibulových slupek, což je množství asi ze 2–3 cibulí. Nezáleží na tom, jakou si zvolíte. Skvěle funguje každý druh, i jarní cibulka, z níž jste otrhali nevzhledné listy, nebo červená cibule.

Zbytky cibule vložte do dobře uzavřené nádoby (jinak se budete potýkat s nepříjemným zápachem) a zalijte jedním litrem teplé, ale nikoli horké vody. Jakmile budete mít hotovo, nádobu zakryjte a uložte na jeden den na chladné a tmavé místo. Tady budou pracovat prospěšné procesy, které z cibule vyluhují většinu účinných látek velmi rychle do vody, z níž je poté budou moci vaše rostliny bez omezení využít.

Jak aplikovat hnojivo z cibule

Po uplynutí této doby je hnojivo hotové. Proto ho přeceďte přes gázu nebo čistou látkovou plenu a slijte ho do jiné nádoby. Tady může zůstat i několik týdnů. Dávku použijte jako běžnou zálivku na květiny, kterou byste měli rostliny zalévat jednou týdně. A za jak dlouho se dostaví kýžený efekt? Již po 2–3 použitích domácího hnojiva z cibule si všimnete pozitivních změn. Listy květin budou vypadat zdravěji a silněji.

Další využití hnojiva z cibule

Tímto hnojivem je v případě potřeby možné hnojit i během vegetačního klidu. Nemusí však jít jen o pokojové rostliny. Látky v cibuli ochrání před chorobami a škůdci i ty venkovní. Slupky lze také využít pro mulčování nebo je jednoduše vysypat na kompost. Dokážou také obnovit vitalitu venkovních rostlin po působení mrazů a hodí se i pro dezinfekci půdy před výsevem semen, a to především jako výživná směs vitamínů a minerálů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Zásoby na jaro si můžete nashromáždit už přes zimu. Stačí sbírat suché šustí, které není zasaženo plísní. Až do jara ho pak skladujte na chladném a dobře větraném místě. Vyhněte se použití plastu, mnohem lepší bude jeho uložení v prodyšném bavlněném sáčku. A při hnojení se nemusíte bát – nehrozí totiž překročení požadované koncentrace. A ani poškození listů, pokud se rozhodnete cibulové hnojivo aplikovat jako postřik.

Dobré tipy pro využití cibule

Myslete však na to, že užitkové rostliny je nutné stříkat jen před nebo po odkvětu, aby pach cibule neodradil užitečný hmyz opylující květy. A pro jaké rostliny se hnojivo hodí nejvíce? Sledujte jejich zdravotní stav – pokud jejich listy začaly žloutnout, znamená to, že mají nedostatek dusíku nebo železa. K tomu dochází především na jaře, kdy je teplota nestabilní. Za takových podmínek je nutné rostlinám doplnit organické látky a minerály, a to třeba právě z cibule.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jedno specifikum však toto hnojivo má – a to ve chvíli, kdy ho chcete použít na okurky. V tekuté formě je skvělé a dokáže je ochránit i před plísněmi a hnilobou. Ovšem nedoporučujeme zakopávat cibulové slupky pod okurky přímo, protože bylo zjištěno, že do nich cibule přenáší svou chuť. Okurky jsou poté hořké, i když jinak jim samozřejmě vůbec nic není. K jiné zelenině však lze slupky zakopat bez omezení.

A jak používáte cibuli na zahradě nebo doma vy?

Hnojit můžete i jinými metodami. Podívejte se na to, jak si jednoduše připravit hnojivo z droždí
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články