Tvrdá voda s sebou nese problém s usazováním vodního kamene. Za pomoci několika kuchyňských ingrediencí se ho můžete zbavit.
Vodní kámen dokáže potrápit nejednu koupelnu. Usazuje se na vodovodních bateriích, sprchových hlavicích, ale i na stěnách sprchových kabin a samozřejmě také v toaletách, kde vytváří bílé skvrny a nevzhledné nánosy. Někdy může ucpat i trysky sprchy nebo zanést vodovodní kohoutek. Vyskytuje se hlavně tam, kde teče tvrdá voda, jak potvrzuje web Bernstein-Badshop.
Vodní kámen rozpustí ocet
Klasickým trikem našich babiček proti vodnímu kameni je ocet. Použijete-li správnou techniku, zbaví vás i výraznějších skvrn. Připravte si látkový kapesník nebo jiný vhodný hadřík. Ten namočte do bílého octa a následně omotejte nebo přiložte tam, kde se kámen vyskytuje – ať už na kohoutek, sprchovou hlavici nebo umyvadlo.
Pokud je problém v odtokové části, pak nejdříve vyberte vodu s pomocí plastové lahve, jak už Chalupáři-Zahrádkáři radili, a teprve poté se vrhněte na čištění. Nechte působit alespoň dvacet minut. Po sundání látky ošetřená místa otřete suchým hadříkem. Budou se lesknout jako nová.
Na silné vrstvy použijte brusný papír a sůl
Pokud již vodní kámen stihl vytvořit tak silné vrstvy, že na ně samotný ocet nestačí, budete muset sáhnout po těžším kalibru. Začněte stejně jako v předchozí metodě – inkriminovaná místa zabalte do látky namočené v octu. Nechte působit klidně přes celou noc. Druhý den látku sundejte a vrhněte se na kámen s brusným papírem, který jste ještě posypali solí, jak radí návod ze stránek Poppies. Díky octovému zábalu půjdou všechny usazeniny lépe dolů a sůl vše ještě dezinfikuje. Nakonec vše opláchněte a otřete suchým hadříkem nebo houbičkou.
Prevence proti vodnímu kameni
I když se to může zdát nemožné, vodnímu kameni se dá alespoň částečně předcházet. První zásada zní: Utírat, utírat, utírat! Po sprše, mytí rukou ani po samotném úklidu nikdy na površích nenechávejte kapky vody, jinak tu máte kámen rychle zpátky. Omezit vodní kámen vám mohou pomoci také speciální perlátory, které omezují usazování vodního kamene, filtry nebo změkčovače vody. Do toalety se pak vyplatí sypat sůl alespoň jednou týdně (jeden šálek přes noc stačí).