Nenechte se zaskočit odolnými usazeninami vodního kamene. S pomocí kyseliny si poradíte i s letitými nánosy.
Ideální situací je, když s vodním kamenem vůbec nepřijdete do styku. Proto vám v tomto ohledu může hodně pomoci pravidelná prevence. Zejména se jedná o pravidelné a preventivní čištění, včetně toho hloubkového, používání kvalitních přípravků a také používání destilované vody, která je několikrát přefiltrovaná a její obsah minerálů a dalších látek je zcela minimální, jak radí web Durgol. Pokud se však u vás vodní kámen objeví, zbavte se ho co nejrychleji. K tomu vám mohou dopomoci tyto jednoduché triky.
První pomoc v podobě octu
Ačkoliv je ocet obyčejnou kuchyňskou surovinou, své využití najde takřka v celé domácnosti. Vděčí za to především svým silně čisticím, antibakteriálním a dezinfekčním účinkům, které z něj dělají univerzální čistič pro všechny typy materiálů i jednotlivých prací, jak potvrzuje i web TerraGaia. Jeho sílu tak můžete dokonale využít i v případě vodního kamene.
Stačí vždy jednoduše smíchat hrnek octa s hrnkem vody a přidat ho tam, kde je potřeba. U pračky poté zapněte samočisticí proplachovací režim, u konvice tuto směs nechte pár minut vřít a do žehličky stačí octový roztok nalít a nechat pár hodin pracovat. U všech spotřebičů ho potom pouze vylijte a propláchněte čistou vodou. Sami si poté budete moci všimnout, že stopy vodního kamene zmizely, nebo že jsou mnohem méně výrazné. Chalupáři-Zahrádkáři také radí, jak octem prodloužit životnost pračky.
Účinná síla citronu
Také citron dokáže zastat stejnou funkci jako výše uvedené suroviny. Bohatě postačí hrnek šťávy nebo jedna lžička kyseliny citronové rozmíchaná v tomtéž množství vody. Tento roztok poté opět necháte povařit v konvici nebo proprat v pračce, případně s ním můžeme vyčistit jakékoliv usazeniny, na které narazíte. U žehličky můžete použít polovinu citronu, kterou jednoduše „namažete“ spodní žehlicí plochu a po chvíli setřete ubrouskem. V případě potřeby postup jednoduše opakujte.