Vodní kámen už nebude problém, z pračky ho vyžene kyselina citronová

Pokud chcete svou pračku vyčistit opravdu do hloubky, ale zároveň nechcete utrácet za drahé čističe, vezměte si k ruce kyselinu citronovou.

Vodní kámen na baterii v koupelně i Zdroj fotografie: Uživatel yugenro / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sáček kyseliny citronové, přírodního a účinného odstraňovače vodního kamene, by měl mít doma úplně každý. Pokud ho totiž použijete správně, dokáže nahradit i různé drahé čističe – skvěle se podle webu VeseléBydlení hodí třeba na čištění pračky.

Kyselina citronová: Přírodní odstraňovač vodního kamene

Chcete-li se vypořádat s vodním kamenem, nalijte do dávkovače pracího prostředku vaší pračky půl šálku kyseliny citronové. Pračku spusťte naprázdno na vyvářku a nechte ho dojet do konce – nic víc nebude třeba. Kyselina citronová totiž účinně rozkládá minerální usazeniny, které tvoří vodní kámen, a zanechává vnitřní části pračky čisté a optimálně funkční.

Na vodní kámen usazený v toaletě pak Chalupáři-Zahrádkáři doporučují peroxid. A vyzkoušet můžete i trik se silonkami, který se hodí pro údržbu sprchového koutu.

Chytré hospodyňky dávají do zásobníku pračky houbičku na nádobí. Jediný krok zabrání vzniku vážného problému

Ocet: Všestranný čisticí prostředek

Stejně jako kyselina citronová je i tradiční ocet skvělým prostředkem k odstraňování vodního kamene. A jak na jeho využití nám poradila čtenářka Jitka N. z Babic.Nalijte šálek octa do zásuvky na prací prostředek a spusťte prázdný cyklus při 90 stupních Celsia. Obsah kyseliny octové pomáhá rozpouštět vodní kámen a odstraňuje zápach – na konci tedy můžete počítat s perfektním vyčistěním. A to bez námahy.“

Já osobně pak u praček se značným nánosem vodního kamene doporučuji kombinaci půl šálku bílého octa a půl šálku jedlé sody. Jedlá soda sice neutralizuje zápach, ale zároveň napomáhá procesu čištění. Postup je stejný jako v předchozím případě.

Kyselina citronová je skvělým prostředkem pro odstranění vodního kamene z pračky – musíte jen vědět, jak ji správně použít. iZdroj fotografie: Freepik
Kyselina citronová je skvělým prostředkem pro odstranění vodního kamene z pračky – musíte jen vědět, jak ji správně použít

Komplexní čištění pračky

Pokud chcete pračku vyčistit takříkajíc z gruntu, měli byste ji odpojit od zdroje energie, uzavřít přívod vody a odpojit přívodní hadici, jak radí web iReceptář. Tato hadice často obsahuje filtr s jemnými oky, který zachycuje drobné nečistoty – ten ovšem může časem zkorodovat. Konec hadice proto namočte do octa, který odstraní rez i špínu.

A jak zajistit, aby se podobné problémy už neopakovaly? Jednoduše používejte kyselinu citronovou a ocet (ale klidně stačí i jedno z toho) nejméně jednou měsíčně. Uvidíte, že se vám potom tyto nepříjemné problémy vyhnou.

Jak vyčistit odpadní hadici od pračky – je to jednodušší, než si myslíte

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro údržbu pračky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články