Pálení trávy na zahradě: Za neuvážený krok pokuta 25 000 Kč

Pálení listí a trávy patří každoročně k zakončení pracovní sezóny na zahradě. Tato aktivita se vám ale může vymstít pokutou až 25 000 Kč.

Pokuta až 150 000 Kč: Pálení listů si raději velmi dobře rozmyslete i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

K podzimu patří i úklid zahrady, který, podle velikosti, může zabrat opravdu hodně volného času. Letošní podzim byl (a stále ještě je) velmi shovívavý co se počasí týče a tak je vidět pilně pracující zahradníky na všech zahradách. Slunečné a teplotně nadprůměrné víkendy jsou k práci na zahradě jako stvořené a já mám tyto víkendy v oblibě, v neděli večer mám velkou radost z množství vykonané práce. Úklidem ale vzniká velké množství organického odpadu a jestli se jej chystáte vypálit, pozorně čtěte. Hrozí vám totiž pokuta.

Je rozdíl pálit a vypalovat

Nejčastěji vykonávaným úkonem v rámci podzimního úklidu zahrady je bezesporu hrabání listí a trávy. Trávník je potřeba i na zimu zbavit mechu, který zamezuje růstu trávy. Jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři informovali v jiném článku, s odstraněním mechu pomůže i docela obyčejný ocet. Jak ale naložit s velkým množstvím trávy?

Je samozřejmě možné nahrabat trávu na hromádku a tu na svém pozemku zapálit. Jedná-li se o malý a hlavně kontrolovaný oheň, je vše v pořádku. I přesto se ale vyplatí nahlásit plánované zapálení ohně na příslušný hasičský záchranný sbor a to telefonicky, či přes on-line formulář, jak uvádí web Sever.Rozhlas. Operační středisko o tom tak bude vědět a v případě, že někdo váš požár ohlásí, vás budou kontaktovat, zda je vše v pořádku a pod dohledem.

Máte septik či žumpu?

I žumpa má svá pravidla: Pokuta až 20 000 Kč aneb jak se jí vyhnout

Vypalování pod hrozbou sankce

Oproti tomu vypalováním trávy je myšleno zapálení a vypálení velké plochy, kde je oheň jen velmi těžko kontrolovatelný. Oheň se tak může rozšířit rychlostí blesku na další prostranství, křoví a stromy a způsobit tak nemalé škody. A tento čin je již možné pokutovat. Jak píše web iDnes, pokuta za plošné vypalování je až 25 000 Kč pro fyzické osoby. Právnické osoby mohou zaplatit až 500 000 Kč. A to by byl jistě zásah do rozpočtu.

Muž s hlavou v dlaních iZdroj fotografie: Pxhere
Vypalování trávníku vás může stát až 25 000 Kč

Trávu využijete i jiným způsobem

Spálit veškerou trávu, kterou ze zahrady uklidíte, je ale velká škoda. O tom, že kompost z trávy ocení celá zahrada, již Chalupáři-Zahradníci psali. Vlhký materiál prokládejte suchými komponenty, aby měla hmota možnost se rozkládat. Použít zde můžete kromě trávy i listí, drny, štěpku, piliny a cokoli na zahradě najdete. Po roce (během této doby kompost jednou přeházejte) je připravený k použití. Toto přírodní hnojivo je velmi bohaté na draslík, dusík a fosfor a prokážete tím všem rostlinám na zahradě obrovskou službu.

Jak nakládáte s posekanou trávou vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články