Výroba vlastních briket není tak složitá, jak to na první pohled vypadá. Naopak – pokud víte, jak na to, značně ušetříte.
Komu by se nelíbilo ušetřit peníze a získat více tepla z ohně? Jedním z nejlepších způsobů, jak dosáhnout obojího, je vyrobit si vlastní domácí brikety. Nejenže tím snížíte množství odpadu, ale také zajistíte, že vaše brikety budou, jak informoval web TearFund, hořet déle než dřevo, což z nich činí účinnější a ekologičtější variantu vytápění vašeho domova.
Jak vyrobit domácí brikety – suroviny
Pro začátek je třeba sehnat vše, co budete na výrobu potřebovat. Seznam surovin není dlouhý a všechny se dají sehnat skoro nebo dokonce úplně zadarmo.
- Skvěle se hodí staré noviny, kancelářský papír nebo lepenka. Tvoří základ brikety a dávají jí pěknou strukturu a tvar.
- Pokud máte nějaký dřevěný odpad z projektů nebo dokonce zbytky pilin, je to ideální materiál, který dodá briketám strukturu a pomůže jim pomalu a rovnoměrně hořet.
- Voda: Pomůže směs zformovat do tvarovatelné konzistence.
- Nádoba na míchání.
- Lis na brikety.
Domácí lis na brikety
Můžete si samozřejmě tohoto pomocníka koupit v obchodě, ale snadno si ho zvládnete vyrobit i sami, a to ze dvou kovových nebo PVC trubek. Jedna trubka by měla být o něco menší, aby se vešla do druhé. Menší trubka musí mít uzavřené dno a větší trubka by měla mít po stranách vyvrtané otvory, aby mohla během lisování unikat voda.
Příprava dokonalé směsi na brikety
Nyní, když máte připravené materiály, je čas začít s tou zábavnější částí – výrobou směsi na brikety. Nejprve rozdrobte papír na malé kousky a namočte ho do vody asi na 24 hodin. To mu umožní změknout a rozpadnout se, což usnadní jeho smíchání s ostatními materiály.
Jakmile je papír řádně namočený a proměněný v kašovitou hmotu, je čas do něj přimíchat dřevěné hobliny, piliny nebo dřevěné třísky. Ty pomohou podle webu LektoWoodFuels dodat briketám strukturu a prodlouží dobu jejich hoření.
Konzistence by měla být hustá – podobná těstu. Pokud je příliš vodnatá, brikety nebudou držet tvar; pokud je příliš hustá, při stlačení popraskají. Snažte se o strukturu, která při stlačení drží pohromadě, ale není příliš suchá nebo drobivá. Jakmile dosáhnete této rovnováhy, můžete přistoupit k dalšímu kroku a vylisovat je. Pak už je zbývá jen nechat usušit a máte hotovo.