S pálením listů a bioodpadu opatrně, v nejhorším případě hrozí pokuta až 150 000 Kč

I na své zahradě jste vázáni určitými pravidly a zákony. Za nevhodné jednání nebo špatné nakládání s organickými materiály můžete zaplatit pěkně tučnou pokutu.

pálení listí i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Existuje několik způsobů, jak naložit se zbytky rostlin, keřů a stromů na konci sezóny, jakmile svou zahradu připravíte na přicházející zimu. Některé části lze využít jako základ kompostu, ne všechny se však do kompostéru hodí. Pokud se je rozhodnete zlikvidovat například jejich spálením, měli byste postupovat velmi opatrně, abyste se nedostali do problémů.

Správný způsob pálení listí

Většina zahrádkářů nemá ponětí, jak nakládat s biologickým odpadem na své zahradě. Každoročně proto některé obce a města informují své obyvatele, za jakých podmínek je možné listí a větve stromů nebo keřů spálit. Zákonů je tolik, že není v lidských silách si všechny zapamatovat. Jejich neznalost vás však neomlouvá – a už vůbec vás neochrání před následky, které se mohou vyšplhat do enormních výšin.

Jak naložit s odpadem

Bezpečným a šetrným způsobem je možné některé zbytky ze zahrady jednoduše zkompostovat. Pokud na své zahradě kompostér nemáte, ani jeho založení neplánujete, je možné organický odpad odvézt do sběrných dvorů nebo kompostáren. Velké množství měst je také vybaveno speciálními popelnicemi, které umožňují sběr bio hmoty. Listí i větve můžete na své zahradě spálit, musíte však dodržovat určité podmínky.

Kdy lze pálit listí

V žádném případě nesmíte pálit mokré nebo znečištěné listí. Především to, které bylo ošetřeny chemickými látkami. Jestli vás někdo za porušování tohoto zákona nahlásí, zaplatíte nejspíš pokutu. Její výše se pohybuje od 500 Kč až do 150 000 Kč. Tento zákon je v některých obcích ještě doplněn vyhláškami, které podmínky pro pálení organických zbytků ještě zpřísňují. Většinou se tak obce snaží chránit ovzduší nebo sousedské vztahy.

spadané listí iZdroj fotografie: Depositphotos

Může se stát, že obec pálení listí a bioodpadu na zahradě zcela zakáže. V takovém případě však musí být zřízeno sběrné místo nebo kontejner. V některých obcích je dokonce vytyčeno místo, kde lze organické zbytky spálit. Lze to však provést jen za určitých podmínek a musí být během celého procesu dodržována určená pravidla.

Pravidla pro pálení listí na zahradě

Pokud vaše obec nijak podmínky pro tuto práci neomezuje, měli byste se řídit těmito obecnými pravidly:

  • Provádět tuto činnost mohou pouze osoby starší 18 let.
  • Hromada na spálení se musí nacházet minimálně 50 m od okraje lesa.
  • Je zakázáno pálit listí v období dlouhotrvajícího sucha nebo při silném větru.
  • Během procesu musíte mít po ruce hasící materiály a pomůcky a dalších 8 hodin po uhašení požáru musíte místo kontrolovat.
Jak se podle hasičů připravit na pálení list

Jak likvidujete bioodpad ze zahrady vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články