Mravenci se na zahradu už nevrátí, vyžene je popel a bramborový škrob

Vyzkoušejte tento jednoduchý a osvědčený způsob, jak se zbavit mravenců jednou provždy. Pomohou vám dvě suroviny z kuchyně a po škůdcích nezbyde ani památky.

Jak se zbavit mravenců na zahradě přírodními způsoby i Zdroj fotografie: Martin LaBar / Creative Commons / CC BY-NC-2.0
                   

Abyste si mohli během sezóny vychutnat opravdu bohatou úrodu plnou chutných a šťavnatých plodů, čeká vás spousta práce. Rostliny pro svůj správný vývoj a růst potřebují ty nejlepší životní podmínky, a navíc je musíte ochránit před škodlivými druhy hmyzu. Naštěstí existují jednoduché triky, jak si s tímto problémem snadno a efektivně poradit.

Čím mravenci škodí

Tito pilní pracanti si v podzemí často staví rozsáhlá mraveniště plná spletitých chodeb. Z toho důvodů bývá náročnější se jich zbavit, protože se skryjí hluboko v zemi. Když vylezou, živí se některými plody ovoce i zeleniny, a ještě poskytují útočiště mšicím, které vysávají rostlinnou šťávu. Pokud se usídlí poblíž vašich záhonů, spolu s mšicemi vás velmi rychle připraví o celou úrodu.

Jak se zbavit mravenců

Ve specializovaných obchodech je k dostání spoustu druhů pesticidů a insekticidů, které vám s hubením hmyzu pomohou. Jejich používáním však ohrožujete také zdraví rostlin, prospěšných druhů hmyzu i své vlastní. Namísto toho využijte proti mravencům jejich největší zbraň. Silně vyvinutý čich jim pomáhá najít potravu i ve velké vzdálenosti od mraveniště, některým pachům se ale raději obloukem vyhnou.

Mravenci na pivoňce iZdroj fotografie: Pixabay

Které vůně mravenci nemohou vystát

Mezi plodiny i okrasné květiny lze vysít a vysázet aromatické byliny, které vám v boji s mravenci budou dokonalým pomocníkem. Ti nesnáší vůni oregana, kopru, petrželky, máty, tabáku, hořčice, kozlíku, rajčatových listů, česneku a měsíčku. Umístěte je mezi jednotlivé řádky nebo po vnějším obvodu záhonu a udržte mravence co nejdál. Využít můžete také svazky sušených bylin.

Využijte popel a bramborový škrob

Další nepříjemnou vůni pro ně vydává dřevěné uhlí a popel. Stačí je proto vychladlé rozsypat mezi rostlinami a nechat působit. Silnou vrstvou navíc odradíte také šneky a slimáky, kteří přes ni nedokážou přelézt. Podobně lze využít také bramborové slupky, i když mezi rostlinami nevypadají hezky, fungují opravdu účinně. Oběma způsoby své rostliny zaručeně před mravenci ochráníte a půdu v záhonech navíc obohatíte o prospěšné látky.

Jak se zbavit mravenců na zahradě

Jak bojujete s mravenci na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články