I když to mnohdy vypadá, že si v lese můžeme dělat, cokoliv nás napadne, není tomu tak. Řadu věcí hlídají přísné zákony.
V první řadě byste měli pamatovat na to, že naše zákony určují, co návštěvníci smí a nesmí dělat na hranicích lesa. Můžete například sbírat spadané větve (tzv. klest) pro vlastní potřebu, ale je třeba mít na paměti určitá omezení, jak varuje web KouzloLesa. Tyto větve například nesmí mít na silnějším konci průměr větší než 7 cm. Je to pravidlo, které zajišťuje udržitelnost lesa a zabraňuje odstraňování potenciálně živých nebo větších částí stromů, které by mohly poškodit ekosystém.
Těžba dřeva: právní základ
Pro ty, kteří se nebojí těžší práce, nabízí státní podnik Lesy České republiky možnost nakoupit až 35 metrů krychlových dřeva (na obyvatele) za opravdu výhodnou cenu, jak informoval web dTest. Cena se liší podle kvality a tvrdosti dřeva, přičemž nejschůdnější variantou je „samovýroba“. Ta se však doporučuje pouze těm, kteří mají zkušenosti s těžbou dřeva a jsou vybaveni potřebným nářadím, protože těžba dřeva může být náročná a nebezpečná.
Bez předchozí dohody s vlastníkem lesa je ovšem nezákonné kácet jakékoli stromy – tedy i tzv. soušky – nebo zpracovávat přirozeně spadlé stromy. Pokud tak učiníte bez povolení, můžete se dostat do značných právních problémů, případně čelit obvinění z trestného činu s tresty od pokuty až po odnětí svobody.
Lesní hlídky mají hodně pravomocí
Možná si říkáte, kdo by to asi tak v lese kontroloval. My to ale víme – lesní hlídky. Jejich příslušníci jsou mimo jiné vybaveni prostředky k zastavování vozidel podezřelých z přepravy nelegálně získaného dřeva a mohou také požadovat předložení povolení k přepravovanému zboží. V závažných případech mají pravomoc narušitele zadržet a předat státní policii.
A něco takového by nikdo z nás docela jistě riskovat nechtěl. Několik trochu větších větviček totiž určitě nestojí za takovou nepříjemnou polízanici. A velmi nepěknou pokutu můžete „slíznout“ i za špatnou péči o zahradu, jak už Chalupáři-Zahrádkáři také nedávno psali.