Záchod voní jako nový a drahá chemie už není potřeba. Vše zařídí obyčejná sůl

Sůl nabízí skvělé antimikrobiální vlastnosti, které mohou pomoci zabít bakterie a jiné mikroorganismy způsobující zápach.

Záchod voní jako nový a drahá chemie už není potřeba i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Boj proti zápachu z toalety a usazování vodního kamene je starý stejně jako věčnost. Mezi množstvím chemických čisticích prostředků a drahých řešení se však ze stínu vynořuje hrdina, který vaši toaletu vyčistí do zářivého lesku doslova za pár minut – sůl.

Alchymie domácích ingrediencí

Řešení pro svěže vonící a čistou toaletu spočívá v odvaru, který je stejně jednoduchý jako účinný. Kombinací tří lžic octa, lžíce soli a litru pracího prostředku vytvoříte silný čisticí prostředek, který se vyrovná jakémukoli chemickému čisticímu prostředku zakoupenému v obchodě. Kyselé vlastnosti octa rozpouštějí vodní kámen a ničí bakterie, zatímco sůl působí jako jemné abrazivo, které drhne skvrny, aniž by poškodilo porcelán. Prací prostředek mezitím zanechává svěží vůni a lesklý povrch.

Chcete-li se vydat na tuto čisticí odyseu, začněte podle návodu z webu AAzdraví smícháním octa a soli ve velké nádobě (dělejte to tak dlouho, dokud se sůl nerozpustí). Poté přidejte prací prostředek a vytvořte čisticí směs. Polovinu tohoto roztoku nalijte přímo do záchodové mísy a zajistěte, aby důkladně pokryl vnitřní povrchy. Zbytek použijte k vyčištění zbytku koupelny, aby byl každý kout bez poskvrnky a svěží.

Dezinfekční prostředky do WC mají levnou přírodní náhradu: Nejzručnější hospodyňky používají oblíbené ovoce, oslnivé účinky jsou znát okamžitě

Když chcete opravdovou bělost

Pro ty, které obzvláště trápí skvrny nebo chtějí záchodovou mísu maximálně vybělit, může být podle webu iReceptář o něco lepší prací prostředek speciálně určený pro bílé tkaniny. Po navlhčení mísy spláchnutím na ni nasypte asi půl šálku prášku na praní, zavřete víko a nechte jej 15 až 20 minut působit. Opět vše vydrhněte štětkou, spláchněte a máte hotovo.

Čištění WC štětkou iZdroj fotografie: Pexels
Čistý záchod je základem zdravého domova

Na starý vodní kámen funguje citron

Těm, kteří se potýkají s vysokým a tvrdým povlakem vodník kamene, však nemusí použití obyčejné soli stačit. Já něco podobného nedávno řešila na chatě po babičce – vzala jsem si k ruce dvě třetiny šálku jedlé sody a čtvrtinu šálku kyseliny citronové. To jsem smíchala a nasypala do WC. Po 15 minutách šel všechen kámen krásně odstranit štětkou. A na ty nejodolnější usazeniny pak Chalupáři-Zahrádkáři doporučují vzít si k ruce jakoukoli colu nebo obyčejný peroxid z domácí lékárny.

Jak odstranit vodní kámen z jakéhokoli povrchu

Jak se o čistotu a vůni své toalety staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články